Tekrar olursa

Türkiye’de hala bir dar*be tehlikesi var mı?” sorusuna vatandaşların yüzde 30,2’si ‘evet’ cevabı verdi.Yüzde 43,5’lük kesim ‘hayır’ derken yüzde 17,4’lük kesim de fikri olmadığını belirtti.

TEKRAR SOKAĞA ÇIKAR MISINIZ? Yeni bir dar*be girişimi olması halinde vatandaşların sokağa çıkmaya hazır olduğu da ankette ortaya çıktı.2021 yılında “Tekrar bir dar*be girişimi olsa sokağa çıkar mısınız?” sorusuna vatandaşların yüzde 74,6’sı çıkarız cevabını verdi.

2019 yılında yapılan araştırmada ise bu rakamın yüzde 77,4’ye çıktığı görüldü. 2018 yılında ise vatandaşların yüzde 22,8’i dar*be tehlikesinin olduğunu düşünüyordu.

ASIL FAİLLER YAKALANMADI Yeni Şafak’tan Fatih Özer’in haberine göre; Türk halkı, dar*be girişiminde yer alan asıl faillerin ise yakalanmadığına inanıyor. Vatandaşların yüzde 40,3’ü “15 Temmuz dar*be girşiminin asıl failleri sizce yakalandı mı?”

sorusuna ‘hayır’ cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 30,6’sı ‘kısmen’, yüzde 12,8’i ise ‘evet’ dedi. OHAL’DE MAĞDUR YOK Ankete katılanlar OHAL sürecinde insanların mağdur edilmediğini, oluşturulmak istenilen algının gerçeği yansıtmadığını düşünüyor. “Dar*be girişimi sonrası OHAL sürecinde insanların mağdur edildiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 46,6’sı ‘hayır’ derken, yüzde 19,2’lik kesim ‘evet’, yüzde 22,6’lık kesim de ‘kısmen’ cevabını verdi.

DAHA ÇOK CEZA VERİLMELİ 15 Temmuz sonrası FE*TÖ ile mücadelenin yeterli olup olmadığı vatandaşlar tarafından değerlendirildi. 2018 yılında yapılan ankette vatandaşlarını yüzde 67,3’ü mücadeleyi yeterli bulurken, 2019 yılındaki ankette bu oran yüzde 59,4’e geriledi. Vatandaşların yüzde 36,6’sı mücadeleyi yetersiz bulduğunu belirtiyor.

Dar*be girişimine katılan kişilere verilen cezalar, vatandaşlar tarafından yeterli bulunmadı. Vatandaşların yüzde 63,6’sı dar*becilere verilen cezaların yetersiz olduğunu ve daha fazla ceza verilmesi gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir