Dolar talimatı

Doların bitmek bilmeyen artışı normal karşılanmamasıyla beraber Cumhurbaşkanı bu konuyu araştırmak için özel ekibi yetkilendirdi. Doların saat başına ani yükselmeleri birçok ekonomist tarafından normal karşılanmadığı gibi devlet tarafından da normal karşılanmamıştır.

Sabah gazetesinden Naif Karaman yapmış olduğu haberde derin bir araştırma yapılacağını konuşuluyor.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yer alan Devlet Denetleme Kurulu yani DDK dolardaki bu ani artışın Türkiye’de manipülasyon yapılıp yapılmadığını araştıracak.

Bilinmeyen kaynaklara göre bazı art niyetli kurum ve kuruluşlar manipülasyon yapmak için piyasada bulunan dolarları satın alarak TL’nin değer kaybettiği düşünülmektedir. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı bunun araştırılması için DDK birimine talimat vererek olayın araştırılmasını istedi.
BDDK Araştırma Yapacak Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yer alan DDK en üst yetkilere sahip olan birimlerden bir tanesidir.

Kurum ve kuruluşların, bankaların bütün kayıtlarını incelemeye hakkı vardır. Dokümanlar, belgeler, tabletler ve bilgisayarlar sorgusuz sualsiz bu birim tarafından incelenebilmektedir. DDK aynı zamanda paylaşılması yasak olan özel, gizli belgeleri de inceleme hakkına sahiptir.

Türkiye’nin ekonomik olarak düşmesinde katkısı olan kişiler varsa eğer tek tek tespit edilip yargı süreci başlatılacak. Çoğu vatandaş birçok duyum üzerine bu konun araştırılmasını talep ederken Cumhurbaşkanı bu konuya ele alarak resmen DDK üzerinden araştırma yapılmasına karar verildi. Bu tarz manipülasyon yapan kurum veya kuruluşların var olma düşüncesi bile toplumu huzursuz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir