Uymayan araçlara 846 lira

Kış aylarına sayılı günler kalmışken ticari araç sürücülerini kapsayan zorunlu kış lastiği uygulamasının hazırlıkları başladı.

Tüm ticari araç sürücülerini kapsayan uygulama 1 Aralık 2021’de başlayarak, 1 Nisan 2022’ye dek devam edecek. Sürücülerin kendi güvenliği ve yolcu güvenlikleri için hayati önem taşıyan uygulamaya uymayan ticari araç sürücülerine 846 lira ceza kesilecek.

846 LİRA CEZA
Zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takılmayan ticari araçlara ceza uygulanacak. Şu anda 846 lira olarak uygulanan ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Ocak ayı itibarıyla yükseltilecek.

KIŞ LASTİĞİ ALIRKEN DİKKAT
30 yıllık lastik ustası Adil İdin, vatandaşları lastik konusunda bakmaları gereken özellikler konusunda uyardı. Adil İdin, havanın eksi 4 dereceyi geçmesi durumunda kış lastik kullanımına başlanması gerektiğini belirtti. Havanın eksi 10 dereceleri gördüğü anlarda kaliteli lastik kullanılmıyorsa araçların kayabileceğini vurguladı.

Adil İdin, kaliteli lastik kullanımının can sağlığı için önemine değinirken, çoğu sürücünün alım gücü olmaması sebebiyle ikinci el lastiğe yöneldiğini ekledi. Ayrıca lastikte tarihin önemli olduğunu belirten 30 yıllık lastik ustası, tarihi yeni olan tekerleklerin kayma oranının daha az olduğunu kaydetti.

5 YILDAN SONRA LASTİĞİN HAM MADDESİ ÇÜRÜYOR
Bir diğer lastik ustası Mehmet Nuri Kopan ise vatandaşların ikinci el lastiklerini yönelmesini doğru bulmadığını ve lastiğin 5 yıllık bir ömre sahip olduğunu belirtti. Lastiklerin 5 yıldan sonra ham maddesinin çürüdüğünü aktaran Nuri Kopan, vatandaşları uyardı.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ TARİHLERDE BAŞLIYOR?
Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2021 tarihinden başlayarak 1 Nisan 2022 tarihine dek sürdürülüyor. Ayrıca yeni yıl itibarıyla kış lastiği zorunluluğuna uymayan vatandaşlara uygulanacak cezalarda artış yaşanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir