Altının kaderi

Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesiyle hızlı bir yükseliş yaşayan, son günlerde ise bir düşüş yaşayan ancak hafta başında eski seviyelerine kısa sürede tırmanan altının hangi yönde hareket sergileyeceği merak konusu oldu.

Dış piyasadaki ABD’nin enflasyon rakamlarına göre altının hareketinin belirleneceğini aktaran analistler, altını olan kişilere uyarıda bulundu. Analistler ABD’de enflasyonun yükselmesi durumunda altın fiyatlarının hızlı bir yükseliş yaşayabileceğini, altın sahiplerinin durumu takip ederek sonuca göre hareket etmeleri gerektiğini belirtti.

HAFTA BAŞINDA YENİDEN YÜKSELDİ
Altın uzun süredir yükselişini sürdürüyordu. Ancak geçtiğimiz hafta 771 lira seviyelerine kadar gerilemiş, altın sahipleri endişelenmişti. Hafta başında eski seviyelerine hızlı bir şekilde yeniden yükselerek 780 liranın üzerine tırmanan altının son durumdaki güncel değeri ise 787 lira olarak piyasada yer alıyor.

CUMA GÜNÜ KESİNLEŞECEK
ABD’deki enflasyon verilerinin önemine değinen analistler, cuma günü açıklanacak olan enflasyon değerlerine göre altının hangi yönde hareket edeceğinin kesinleşeceğini belirtiyor. Analistler, enflasyonda yükselme olması durumunda altın fiyatlarının da paralel şekilde yükseleceği kanısında.

GÜNCEL DEĞERLER
Gram altın güne yukarı yönlü hareketiyle başladı. Yüzde 0,34 artış yaşayan gram altının güncel değeri 787 lira. Çeyrek altının güncel değeri 1276 lirayken, Cumhuriyet altını 5.009 lira; altının ons fiyatı ise 1784 dolar olarak işlem görüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.