Kalmalılar

Türkiye dünyanın dört bir yanına adalet dağıtıyor A’skerlerimiz onlarca ülke’de b’arışın simgesi haline geldi bu ülkelerden biride uçurumun kenarına gelmişken Türkiye’den yardım isteyen Türkiye’ninde bedel ödeyerek büyük bir yardım yaptığı Libya oldu Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Mişri, Türkiye ile i’lişkilerine dair önemli açıklamalar yaptı Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul’da gazeteciler ile buluşan Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el Mişri, Türkiye’nin Libya’da bulunmasının yasal olduğunu belirtti.

TÜRK A’SKERİNİ LİBYA’DAN KİMSE ÇIKARAMAZ

Libyalı yetkili, Aralık’ta p’lanlanan s’eçimlerin ardından Libya ve Doğu Akdeniz’e dair beklentilerini de Sputnik’e anlattı El Mışri yaptığı çarpıcı açıklama da Türkiye ve Libya ülkeleri arasındaki kardeşlik bağının öncelikli olarak İslam bağına dayandığının altını çizen Mişri, “Bununla beraber de ortak bir tarih ve ortak bir geçmişleri var. Farklı alanlarda ortak çıkarlar da ayrıca bu kardeşlik bağını pekiştiriyor” şeklinde konuşarak şu açıklamalarda bulundu:

‘Akdeniz, Libya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmayla k’oruma altına alınmıştı’
27 Kasım 2019 tarihinde Libya ve Türkiye arasında imzalanan, iki ülkenin de Akdeniz’deki doğal kaynaklardan hak talep edebileceklerini belirten Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması’nı hatırlatan Mişri, “Yunanistan, Mısır ve İ’srail Türkiye’nin Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarında hakkı olmadığını g’ündeme getirerek, Türkiye’yi buradan ekarte etmeye çalıştığında, bu alan Libya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmayla k’oruma altına alınmıştı. Bu anlaşma öncelikle, iki ülkenin de doğalgazda bulunan hakkını k’orumakla beraber, ayrıca iki devlete karşı kurulan k’omploya karşı da g’üven oluşturdu” dedi.

Türkiye’nin Libya’da bulunması y’asaldır
4 Nisan 2019’dan bu yana Libya’nın yanında duran ilk ve hatta neredeyse tek devletin Türkiye olduğunu söyleyen Mişri, Türkiye’nin Libya’da eğitim ve destek amacıyla bulunduğuna vurgu yaparak “Tabii Türkiye’nin burada desteği, H’after g’üçlerinin ve p’aralı a’skerlerin Trablus’u ele g’eçirmesine e’ngel oldu. Libya’da bulunan Türk a’skeri ve g’üçleri uluslararası anlaşmalarla çelişkisi bulunmayan, tamamen kanuni ve y’asal şekilde oldu” açıklamasında bulundu.

Fransa ve Mısır olmak üzere, H’afteri destekleyen ülkeler, Türk g’üçlerini i’şgalci olarak g’östermeye çalışıyor

Mişri konuşmasına H’ukuken uygun bir şekilde ülkemize ‘kapıyı çalarak’ gelen Türk a’skerleri ile, paralı a’skerlerini anlaşma bulunmaksızın ‘damdan atlayarak’ getirenleri bir tutmak k’esinlikle kabul etmediğimiz bir şeydir. Başta Fransa ve Mısır olmak üzere, zamanında H’afteri destekleyen ülkeler, yurtdışından gelen diğer g’üçler ile Türk g’üçlerini bir tutmaya ve i’şgalci olarak göstermeye çalışıyor. Halbuki birisi hukuki şekilde ülkemizdeyken diğeri tamamen paralı a’sker olarak gelip z’orla Libya’da faaliyetler sürdürmeye çalışan i’şgalcilerdir diye devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.