emekliye ek ödeme

Milyonlarca emekli bekliyordu. Emekli aylıklarına yapılacak zam oranı ile ilgili flaş detay! Tek tek açıklandı. SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı… Hepsi için geçerli. Yeni emekli maaşları belli oluyor. 2022 emekli zam oranları netlik kazanmaya başladı.

Tüm emekliler için ilave zam gündeme geldi. Bakan Bilgin emeklilere yapılacak zam ile ilgili son durumu açıkladı. Bakan Bilgin yaptığı açıklamada, “Emekli gelirlerinin düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var.

Çalışmayı çok kapsamlı yürütüyoruz, mesafe aldıkça paylaşacağım” dedi. Bu sözler emeklileri umutlandırdı. Böylece tüm emeklilerin ilave artıştan yararlanması konusu da gündeme gelmiş oldu.

Öte yandan emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili rakamlar ortaya çıktı. SGK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı mensubu emeklilerin yeni aylıkları şekillenmeye başladı Yeni rakamlara göre En düşük emekli maaşı 1.857 TL’ye çıkıyor.

Milyonlarca emekli maaşlarına gelecek zam oranını beklerken önemli bir gelişme yaşandı. Maaşlara ek zam yapılması gündeme geldi. Tüm emeklilerin ilave zamdan yararlanabileceği bir formülün hayata geçirilmesi bekleniyor.

BAKAN BİLGİN’DEN EK ZAM MÜJDESİ

Böylece açıklanacak enflasyon rakamlarını bekleyen emeklilere ek zam umudu da doğdu. Memur emeklilerine yönelik ek protokol için çalışmalar başlarken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine müjdeyi Bakan Bilgin verdi. Kim kaç lira alacak? Oran ne olacak? İşte emeklilerin en çok merak ettiği soruların yanıtları…

Yılın sonuna yaklaşılırken, emeklilerin gözü ocak artışına çevrildi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları ocak’ta bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında artırılacak. Memur emeklileri ise toplu sözleşme ve enflasyon farkı alacak ancak memur emeklileri için sendikaların girişimi sonrasında ek bir protokolle seyyanen ya da oransal bir ilave zam yapılması gündeme geldi. Bununla ilgili çalışmalar da devam ediyor.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Meclis’te yaptığı konuşmada, “Emekli gelirlerinin düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Çalışmayı çok kapsamlı yürütüyoruz, mesafe aldıkça paylaşacağım” demişti. Bu sözler emeklileri umutlandırdı.
Böylece tüm emeklilerin bu ilave artıştan yararlanması konusu da gündeme gelmiş oldu.

Burada bir taban aylık yükseltmesi olabileceği gibi enflasyon oranındaki zamma ilave bir artış da söz konusu olabilir.

5 AYLIK VERİ VE ANKET

Şu anda durum ne ona bakalım isterseniz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Temmuz-Kasım enflasyonu yüzde 10.48 olarak gerçekleşti. Kesin oran için geriye sadece Aralık verisi kaldı.

Şu ana kadar gerçekleşen (5 aylık) enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 10.48 olacak.
Merkez Bankası’nın açıkladığı Piyasa Katılımcıları Anketi de zammın ipucunu veriyor.

Ankette cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi Aralık ayı için yüzde 23.85 çıktı. Buna göre 6 aylık enflasyon yüzde 14.2 olarak gerçekleşecek.

Tahmin gerçekleşirse 6 aylık enflasyon, yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 14.2’ye ulaşacak.
Kesin rakam 3 Ocak’ta açıklanacak Aralık enflasyonu ile belli olacak.

MEMURLARDA ARTIŞ

Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre sadece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin değil memur emeklilerinin de maaşlarında artış değişecek.

Tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 14.2 zam alırken, memur ve memur emeklilerinin yüzde 5’lik Ocak zammı yüzde 11.2 enflasyon farkıyla yüzde 16.2’ye ulaşacak.

Memurlar ve memur emeklilerine yüzde 5 zamma ilaveten bu yılın ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyonun yüzde 3’ü aşan kısmı kadar fark yansıtılacak. Bununla ilgili 5 aylık dönemin verisi belli oldu. Temmuz-Kasım enflasyonu yüzde 10.48 çıktı. 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zammı yüzde 10.48, memurların ve memur emeklilerinin zammı yüzde 5 artışa ilaveten alacağı fark da yüzde 7.48 oldu. Bu oranlara Aralık enflasyonu eklenecek, kesin oranlar ortaya çıkacak.

Merkez’in anketinden çıkan sonuca göre ise memur emeklilerinin yüzde 5’lik zammına ilaveten 11.2 oranında enflasyon farkı eklenecek. Böylece zam oranı yüzde 16.2 olacak.

Ocak’ta maaşlarına yüzde 5 zam ve enflasyon farkı yansıtılacak olan memurlara sosyal refah düzenlemesi kapsamında ilave bir artış daha yapılacak.

Memurlarla aynı zamları alan memur emeklilerinin de bu artıştan yararlanması bekleniyor.

Emekli Maaşlarına En Az 1400 TL Zam

Emekli maaşlarına en az 1700 TL zam geliyor. Üstelik zam haberi tüm emeklileri kapsıyor. SSK, BAĞ-KUR, emekli sandığı Hepsi değişik oranlarda zam alacak.

Peki emekli zammı hesaplara ne vakit yansıyacak? Emekli maaşlarına ne vakit zam ileriki? Emeklilere 2021 senesinde ek ödemeler, promosyon ücretleri, bayram ödemeleri de dahil olmak üzere çoğu kazanım elde etti. Gözü kulağı şimdi 2021 seneninın sonucunda yani yeni senede ileriki olan zamlarda.

Emekli vatandaşlar 2022 senesine da zamla başlayacak. Ocak Ayı ayında tüm emekliler maaşlarını zamlı olarak alacak üstelikte geçen senelere oranla emekli maaşlarını bu sene rekor zamlar yapılacak. Peki 2022 emekli zammı belli oldu mu? 2022 emekli maaş zammı ne kadar olacak? Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Temmuz ayında enflasyon seviyesinda maaş zammı almıştı. 2022 seneninın Ocak Ayı Ayı Ayı Ayı Ayı ayında açıklanacak olan senenin ikinci 6 ayına ait olan enflasyon bilgileri tarafında gene emekliler enflasyon seviyesinda zam alacak. Elbette SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam beklentilerine dair bazı ön görülerde söz konusu.

Merkez Bankası senenin ikinci yarısı amacıyla enflasyon ön görüini açıkladı. Yılın ikinci %50 sinde enflasyonun ‘ün üstünde olacağı ön görü ediliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyon seviyesinda zam alırsa rekor bir zam almış olacak. Hem de 2022 senesinde emeklilerin Bayram ikramiyelerinin de zamlanması bekleniyor. Hükümet ile sendikalar arasında oluşturulan toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde Geçtiğimiz vakitlarda memur emeklilerinin 2022 senesinde alacakları zam seviyesi belli olmuştu. Memur emeklileri 2022 senesinde %5’lik toplu sözleşme zammı alacak. Aynı vakitte ön görülere göre enflasyon farkı da yüzde 2.21 çıkacak. Enflasyon farkının bu şekilde çıkması durumunda memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 7.21 zam yansıması bekleniyor. 2022 seneninın ilk günlerinde enflasyon oranlarının açıklanması sonrasında enflasyon farkı belli olacak.

Ocak  ayının ilk maaşı zamlı olarak emeklilerin hesabına geçecek. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı şimdi 2022 emekli zammı haberlerinde. Ocak ayında emeklilerin zamlı maaşları hesaplarına yatacak.

Emekli 2022 zam bunun ise Ocak ayında açıklanacak olan enflasyon rakamlarının anında sonrasında belli olacağı ön görü ediliyor. Enflasyon rakamları TÜİK doğrultusundan her ayın üçünde açıklanıyor. Fakat Ay’ın üçünün hafta sonuna denk gelmesi durumunda takip eden ilk iş gününde enflasyon rakamları belli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.