ikinci elde

Avrupa’da otomobil üretiminde sıkıntı yaşanıyor. Tedarik sürecinde aksamalar yaşanan Avrupa’da markalar üretim yapmakta güçlük çekiyor. Sıfır araç bulmanın zorlaştığı Türkiye’de ise ikinci el piyasası da durumdan etkilendi. İkinci el araç fiyatları her gün artış yaşamaya devam ediyor.

Avrupa’da yaşanan otomobil üretim sıkıntısı sebebiyle birçok ülke gibi Türkiye’de sıfır araç tedarikinde sıkıntı yaşıyor. Kur fiyatlarının da artışıyla birlikte yalnızca sıfır araç piyasası değil, ikinci el araç piyasası da paralel şekilde yükseliş yaşıyor. Aracını satan vatandaşlar bir daha araç alamıyor.

‘AKŞAMDAN SABAHA FİYATLAR DEĞİŞİYOR’
İkinci el araç fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulunan İsmail Karaburun, “Piyasanın durumunu hiç iyi görmüyorum. Araba fiyatları aşırı yükselmiş. Bugün 50 bin TL olan araba ertesi gün 70 bin TL’ye çıkabiliyor. Kendi aracımı bile pazara çekmedim. Sattığım zaman araba alamayacağımı bildiğim için beklemede kalmak zorundayım. Durum karışık. Akşamdan sabaha fiyatlar değişiyor.

2004 model Opel Vectra aracımı 120 bin TL’den satıyorum. Alacağım arabayı da 90 bin TL bandında düşünüyorum. Kendi aracımı sattığımda istediğim arabayı da bulamayacağım için geri adım atmak zorunda kaldım. Tereddüt içindeyim. Satmaya ihtiyacım var ama arabamı satarsam bulamayacağım için günü geçirmeye çalışıyorum.

Aynı gün içerisinde tekrar araba alma ihtiyacım var. Arabamı satıp, 30 bin TL’sini kendim değerlendirip, geri kalanla da araba almak istiyorum. 2 arada 1 derede kaldım. 1992 model Toyota Corolla’yı sordum şimdi 92 bin TL diyor. Kısa bir süre önce 60 bin TL’ye alabiliyordum. Fiyatlar bu seviyeye kadar gelmiş” şeklinde konuştu.

 

‘SATTIĞIMIZ FİYATA YENİ ARABA ALAMIYORUZ’
Otomobil alım-satım işiyle ilgilendiğini belirten Yunus Şenol, araç fiyatlarının dalgalanma halinde olduğunu, sattığı araçları bir daha aynı fiyattan pazarda bulamadığını belirtti. Şenol konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2. el oto piyasasında millet üstüne koyuyor ama satışlar biraz zor oluyor. Ben satıcıyım. Pazara 2 araç getirdim. Fiyatlar son zamanda oldukça arttı. Bir arabayı 38 bin 500 TL’den satışa sundum, diğer arabayı da 195 bin TL’den satışa sundum. Alıcı var ama sattığımız fiyata yeni araba alamıyoruz. Bu arabaları satarsak yeni araba alacağız ama üstüne koyamıyoruz. Sattığımız paraya istediğimiz arabayı alamıyorum. 1 haftadır araçlar satışta” ifadelerine yer verdi.

‘SIFIR ARABALAR DAHA UCUZ’
Başka bir araç sahibi Sinan Köse, sıfır araç fiyatlarının, ikinci el araçlardan daha uygun olduğunu ancak piyasada sıfır araç bulmanın oldukça zor olduğunu belirtti. Köse, “Pazardaki arabalara bakmaya geldim. Araba fiyatları çok yükselmiş. Açıkçası fiyatlar bu seviyedeyken ben araba satmam. Elimdeki arabayı koruma yöntemine gidiyorum. 1 ay önce 1 tane araba bulmuştum. 150 bin TL civarında satılıyordu. Şu anda o araba 210 bin TL’ye kadar çıkmış. Fiat Egea marka aracım var. Bu fiyatları görünce satmaktan vazgeçtim. Sıfır arabalar 2. el arabalardan daha ucuz ama piyasada da sıfır araç yok. Aracımı satsam da üstüne araba alamam gibi görünüyor. Öyle de bir gerçek var” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir