2022 emekliler

Milyonlarca emekli, gözünü ocak ayında aylıklarına yapılacak zamma dikti. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki zamla heyecanı artan emekli vatandaşlar, aralık ayının enflasyon verilerinin TÜİK tarafından açıklanmasını bekliyor.

Emekli aylıklarına her 6 ayda bir zam yapılıyor. Bu sebeple son 6 aylık periyottaki enflasyon verileri, 2022 yılında açıklanacak olan emekli maaşları için büyük önem arz ediyor. TÜİK tarafından 2021’in ilk çeyreğindeki 6 aylık süreçte enflasyon değeri 8,45 olarak açıklanmış, emekli aylıklarına temmuz ayında zam uygulanmıştı.

Temmuz ayından bu yana geçen 5 aylık süreçteki enflasyon verilerini de açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, temmuz-kasım ayları arasında geçen süredeki enflasyon değerini yüzde 10,46 olarak duyurdu. Buna göre emekli maaşlarına ocak ayında en az yüzde 10,46 zam yapılacağı kesinleşmiş oldu.

TÜİK ENFLASYON VERİLERİNİ AÇIKLADI
Son 5 aylık süreçteki enflasyon değerlerini açıklayan TÜİK, temmuz-kasım ayları arasındaki 5 aylık dönemde enflasyonda yüzde 10,46’lık yükseliş yaşandığını duyurdu. Toplam yüzde 10,46’lık artış yaşayan enflasyonun son 5 ay ki artış oranı şu şekilde:


Temmuz – yüzde 1,80 – Ağustos – yüzde 1,12 – Eylül – yüzde 1,25 – Ekim – yüzde 2,39 – Kasım – yüzde 3,51

ZAM ORANI YÜZDE 15’E ÇIKABİLİR
Emekli aylıklarına yapılan zammı belirleyen son 6 aylık dönem içerisinde geriye yalnızca aralık ayı kaldı. Aralık ayının enflasyon değerinin açıklanmasıyla birlikte ocak ayında emekli aylıklarına yapılacak zam oranı belirlenmiş olacak.

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları’nın yaptığı anket sonuçlarına göre enflasyonun aralık ayı için yüzde 3 ile 5 arasında bir sonuçla duyurulabileceği tahmin ediliyor.

Temmuz ile kasım ayları arasındaki süreçte yüzde 10,46 olarak açıklanan enflasyon değerinin, aralık ayı enflasyon değeriyle birlikte yüzde 15’e çıkabileceği belirtiliyor.

TÜİK tarafından aralık ayı enflasyon verilerinin 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanması bekleniyor. Aralık ayı enflasyon değerinin açıklanmasıyla birlikte emekli aylıklarının yeni yılda ne kadar yükseleceği kesinleşmiş olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI NE KADAR OLACAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin yaptığı açıklamada emekli aylıklarının yükseltilmesi için kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirtti. Geçtiğimiz dönem yapılan zamlarla en düşük emekli aylığı 1 bin 500 liraya yükseltilmişti.

Yeni dönemde memurlara yapıldığı gibi emeklilere de ek zammın yapılabileceği, hükümet yetkililerinin en düşük emekli aylığını 2 bin liranın üzerine yükseltmek istediği açıklandı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI YÜZDE 30 ZAM GÖREBİLİR
Geçtiğimiz haftalarda gazeteci Cem Küçük tarafından, Bakan Bilgin’e yöneltilen ‘emekli aylıklarına yüzde 30 zam yapılır mı?’ sorusuna, en düşük emekli aylıkları için daha kapsamlı çalışmalar yapılacağını, daha yüksek emekli aylıklarınınsa dengeli bir şekilde arttırılacağı yanıtını veren Bilgin, emekli aylıklarına yüzde 30’un üzerinde bir zam yapılabileceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir