2022 memur ve emekli

Yeni yılda asgari ücrete yapılacak zammı gören memur ve emekliler, ocak ayını heyecanla beklemeye başladı. Ocak ayında yapılacak zamla birlikte milyonlarca memur ve memur emeklisinin aylık ücretlerinde büyük yükseliş yaşanacak.

Hükümet yetkililerinin ocak ayında yapılacak olan zamma ilişkin yaptıkları açıklamalar, milyonlarca memur ve memur emeklisinin heyecanını arttırdı. Büyük bir beklenti içerisine giren kamu çalışanları ve emekliler gözlerini yapılacak zamma dikti.

Ocak ayı yalnızca memur, memur emeklisi ve emekliler için önem arz etmiyor. Aylıklara yapılacak olan zamlarla birlikte 3600 ek gösterge içinde yeni düzenlemeler getirileceği belirtildi.

HÜKÜMETTEN ÇİFT ZAM MÜJDESİ
Artan enflasyon ve kur değerleriyle birlikte hayat pahalılığı yükselirken, hükümet yetkilileri vatandaşların yaşadıkları zor duruma çare üretmek için yeni yılda aylıklara büyük oranda zam getirmeyi hedefliyor. Asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde zam yapan hükümet, emekli ve memur aylıklarına da büyük oranda bir zam yapabilmek için harekete geçti.

Ocak ayında yapılacak olan zamma ilave ek bir zammın daha yapılabileceği belirtildi. Milyonlarca memur ve memur emeklisine çifte zam müjdesini veren hükümet, bir yıllık süreçte toplamda yüzde 40’lık bir zam yapmayı hedefliyor.

Temmuz ayında emekli ve memur aylıklarına yüzde 8,45 oranında bir zam yapıldı. Ocak ayında yapılacak olan zamla birlikte toplam artışın yüzde 27’nin üzerinde olacağı belirtildi. Hükümet yetkilileri vatandaşın sıkıntılarına çözüm getirebilmek amacıyla toplam yapılan zammı yüzde 40’a ulaştırmayı, bu sebeple yüzde 10 civarında ek bir zam daha yaparak memur ve memur emeklilerini ekonomik olarak rahatlatmayı hedefliyor.

3600 EK GÖSTERGE GÜNDEMDE
Milyonlarca memurun ve sağlık çalışanının beklenti içerisinde olduğu 3600 ek gösterge konusu da gündeme taşındı. 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak, yakın zamanda meclise bir önerge sunularak hayata geçirilebileceği belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili olarak, konunun bugün itibarıyla gündeme getirildiğini ve yapılacak planlamayla birlikte yakın zamanda bir önerge haline getirileceğini duyurdu. Bakan Bilgin, yeni yılla birlikte konunun gündeme taşınacağını ve yakın zamanda da müjdeli haberin verilebileceğini açıkladı.

Bakan Bilgin, düzenlemeyle birlikte memurların ve sağlık çalışanlarının emeklilik durumlarıyla ilgili gerekli haklarının kuvvetleneceğini bu sebeple konunun hassas ve önemli olduğunu vurguladı. Birbirinden ayrı kategorilerde memur aylıklarına yönelik belirlemeler yapılacağını belirten Bilgin, kamuda çalışan personellerin beklenti içerisinde olduklarının farkında olduğunu ve konunun yeni yılda çözüme kavuşacağını söyledi.

EMEKLİ AYLIĞINA BÜYÜK ETKİ EDECEK
Ek gösterge konusunun hayata geçirilmesiyle birlikte emekli aylıklarında büyük oranda artış yaşanacak. Emekli aylıklarının 1000 liraya dek yükselmesine etki edebilecek olan ek gösterge, ikramiyelerinde 30 bin lira seviyelerine ulaşmasına katkıda bulunacak.

Ek gösterge konusu farklı kategorilerde memur kadrolarının ilgi alanına giriyor. Öğretmenler başta olmak üzere sağlık çalışanları, polis, din görevlileri ve diğer birçok kamu çalışanını ilgilendiren konu için milyonlarca çalışan büyük beklenti içerisinde.

Hükümet yetkililerinin konuyla ilgili yaptıkları açıklamalara göre çalışanların beklentileri yeni yılda karşılanmış olacak. Hükümet yetkilileri, bakanlık tarafından ilgili düzenlemelerinin hızla yapılacağını ve en kısa sürede konunun TBMM’ye taşınacağını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir