kur inecek

Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı’nın ardından ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamaların ardından büyük değer kaybederek 13 TL’ye kadar geriledi. İslam Memiş, düşüş sonrası dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajları sonrası dolar ve altında büyük düşüş yaşandı..

DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM: BU FRAGMAN… Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar ve gram altın fiyatlarındaki düşüş sonrası dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Memiş paylaşımında ‘Bu fragman, yarını izleyelim” ifadelerini kullandı.Son dakika: Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Kur Korumalı TL Mevduat” ürününü ve hükümet kabinesinde verilen yeni ekonomik kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz’ın “dolara müdahale yapıldı” iddialarına yönelik, “Türkiye Cumhuriyeti’nde Merkez Bankası’nda başkanlık yapmış olan bir beyefendi diyor ki “Bu bir müdahale ile yapılmıştır”. Hiçbir şekilde müdahale olmadı. Bu spekülatif değil de nedir?” dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin sıcak ekonomik gündemini TRT 1 ve TRT Haber ortak yayınında değerlendirdi.

Bakan Nebati’nin konuşmasından satır başları şu şekilde:

“ŞİMDİ NORMALE DÖNDÜK”
“Şimdi öncellikle hayırlı olsun. Hem bir model öne sürüyoruz hem de Sayın Cumhurbaşkanımız dün biliyorsunuz adeta bir manifesto yayınladı. Ve o andan itibaren de Türkiye’de her şey değişti. Aslında bu değişim, bir normalleşme. Son birkaç aydır yaşanan kur ataklarıyla ilgili yaşanan gelişmeler, ve buna ilişkin yapılan yorumlar aslında normal olmayan bir şeyin tartışmasıydı. Şimdi normale döndük. Gerek gerçek kişilerimiz gerek kurumlarımız gerek kamu yönetimi gerek siyasetimiz gerekse de sizler… Herşeyin normal çerçevesi içerisinde devam ettiği bir sürece giriyoruz.

TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR SÜRECE GİRDİ
Bu Türkiye için çok çok önemli. Aynı zamanda yöneticiler açısından önemli fakat reel sektörün önünü görmeye gayret eden her türlü ekonomik aktivite de bulunan aktörlerin, önünü görebileceği çok önemli bir sürece girmiş olduk.”

TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ
“Uzun süredir Türkiye modeli, Çin modeli, Güney Kore modeli gibi tartışmalar yapılıyor. Ben birkaç tespitte bulunarak niçin Türk modeli olduğunu, niçin özgün olduğunu, kendi iç dinamikleriyle uyumlu olduğunu ve diğer ülkelerden nasıl ayrıştığını ortaya koyan bir süre isterim. Küresel ekonomilerde gelişmekte olan ülkeler özellikle 2006 yılında eşitlenen payla bugün yüzde 58’lere varan bir pay alıyor. Yani gelişmiş olan ekonomiler, 1990’lı yıllarda yüzde 65’ler civarında bir payı alırken, gelişmekte olan ülkeler yüzde 35’ti. Ve 2007-2008’de bu bir çakışma noktasına geldi, yüzde 50’lik bir pay. Sonrasında ise gelişmekte olan ülkelerin aslında dünyadaki ticaretin büyük bir kısmını almaya başladıkları, dolaysıyla da bu imkanlar silsilesi içinde bazı ülkelerin öne çıktığını çok rahat görüyoruz.”

DURMUŞ YILMAZ’A MÜDAHALE YANITI


Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapıyor ve bu açıklama piyasanın deyimiyle satın alınıyor. İnsanlar gece dövizlerini bozdurmaya başlıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde Merkez Bankası’nda başkanlık yapmış olan bi beyefendi diyor ki “Bu bir müdahale ile yapılmıştır”. Hiçbir şekilde müdahale olmadı. Bu spekülatif değil de nedir? Cumhurbaşkanımız kürsüden indiğinde düşmeye başlamıştı, çünkü bu köpüktü.

DÖVİZE KDV İDDİASINA SERT ÇIKTI
Dün bir tane daha çıktı, yüzde 18 KDV gelecekmiş. Döviz alım satım işlemi kambiyo işlemidir, nasıl KDV gelir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir