o markette

Un, şeker, süt, sıvıyağ gibi temel gıda ürünlerine getirilen zamlarla fiyatlar hızla yükseldi. Alım gücü düşen vatandaş, temel gıda ürünlerine erişmekte güçlük çekti. Süt fiyatları 10 liranın üzerine tırmanırken, sıvıyağ fiyatları 150 liranın üzerine çıktı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik önlem paketiyle birlikte kur fiyatları sert düşüş yaşadı. 18 liraya kadar tırmanan dolar 11 lira seviyelerine kadar gerilerken, euronun değeri ise 13 liraya kadar düştü. Bununla birlikte Türk lirası yüzde 35’in üzerinde değer kazandı.

Türk lirasının yaşadığı değer kazancıyla birlikte vatandaşlar kur fiyatlarındaki düşüşün etiketlere ne zaman yansıyacağını merakla bekleme başladı. Özellikle gıda ürünlerindeki zamların geri alınmasını talep eden vatandaşlar, market ürünlerinden açıklama beklerken;

Türkiye’nin en değerli market zincirlerinden biri olan B.M’in yetkilileri, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.ZAMAN ALACAK GİBİ DURUYOR Konuyla ilgili Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı, aynı zamanda B.M İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç açıklamalarda bulundu. Aykaç, kur fiyatlarındaki sert düşüşün olumlu olduğunu belirtti. Marketlerde yer alan ürünlerin değerini alış fiyatlarının belirlediğini aktaran Aykaç, kur fiyatlarının düşüşüyle reyonlarda yer alacak ürün etiketlerinin de düşeceğini ancak bunun zaman alacağını kaydetti.

HERKES DESTEK VERMELİ Aykaç, reyonlarda yer alan birçok üründe arz sıkıntısı yaşandığına değindi. Arzla birlikte oluşan ambalaj ve kağıt gibi sorunlarında market zincirleri için ciddi sıkıntılar olduğunu belirten Aykaç, tüketicilerin son dönemdeki talep artışının da tedarik zincirini sekteye uğrattığını, dolayısıyla arz talep dengesinin bozulduğunu açıkladı.

Üretimin ekonomideki sıkıntılarla birlikte öneminin arttığına değinen Aykaç, perakendecilerin yoğun çaba sarf ettiğini, vatandaşı rahatlatabilmek için herkesin destek vermesi gerektiğini duyurdu.

DENETLEMELER ARTTIRILACAK Öte yandan hükümet yetkilileri kur fiyatlarındaki sert düşüşün ardından etiketlerin değiştirilmesi gerektiği kanısında. Kur fiyatlarındaki artış döneminde hızla zam yapıldığını belirten hükümet yetkilileri, kur fiyatlarındaki düşüşün ardından da aynı hızda etiket fiyatlarında indirim uygulanmasını talep ediyor. Ticaret Bakanı Mehmet Kuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada denetlemelerin arttırılacağını açıkladı. Tedarik zincirinde yer alan her aşamaya dair denetlemelerin süreceğini belirten Kuş, zincirin halkasında fiyat etiketine etki edecek herkese cezalar verileceğinin altını çizdi.

VİCDAN SAHİBİ HERKES ETİKETLERİ DEĞİŞTİRMELİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir canlı yayında market zincirlerine seslenerek, “Vicdan sahibi herkes kur fiyatları yükselirken yapılan zammı, aynı şekilde geri almalı.” diyerek market zincirlerine seslendi. Erdoğan, stokçulukla mücadele edileceği gibi ürün fiyatlarına fahiş fiyatlar uygulayanlar hakkında da cezaların arttırılacağına değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir