18 İlimize bekçi

Her yıl milyonlarca vatandaşa istihdam desteği sağlayan İŞKUR, 18 farklı ilde bekçi alımları yapılacağını duyurdu. Bekçi alımları için başvuruda bulunacak bireylerden belirli şartları karşılamaları talep edilirken, başvurular İŞKUR platformunun resmi internet sayfası üzerinden yapılabilecek.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği ‘Bekçi alımları ne zaman yapılacak?’ sorusuna İŞKUR yanıt verdi. İŞKUR tarafından paylaşılan ilanlarda 18 farklı ilden, onlarca bekçi alımı yapılacağı duyuruldu. Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere pek çok ilden onlarca vatandaşa istihdam desteği verilecek.

Her il için farklı şirketlerde aranan bekçilerden günlük 12 saatin üzerinde çalışmaları talep ediliyor. Bireyler haftalık olarak en az 40 saat çalışacaklar. Ayrıca İŞKUR’un yayımladığı ilanlar arasında engelli bireyler içinde kadrolar açılmış durumda. Engelli vatandaşlarda ayrılan kontenjanlara yönelik başvurularda bulunabilecek.

HANGİ İLLERDE BEKÇİ ALIMI YAPILACAK?
İŞKUR’un ilan listesinde yer alan iller şu şekilde:

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Diyarbakır, Denizli, Kayseri, Gaziantep, Karaman, Balıkesir, Bilecik, Afyonkarahisar, Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Mersin

BAŞVURU ŞARTLARI

İŞKUR’un yayımladığı ilanlarda başvuracak kişilerden belirli şartları karşılamaları talep ediliyor. Başvuracak adaylarda aranan kriterler şu şekilde:

Başvuracak aday Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı,En az ilköğretim diplomasına sahip olmalı,
Başvurulacak bölgede bir yıl veya daha fazla süredir ikamet ediyor olmalı, Askerlik gerekliliklerini yerine getirmiş veya muaf olmalı, Affa uğrasa dahi ağır hapis cezası almış veya dolandırıcılık, hileli iflas, sahtecilik gibi herhangi bir suçtan ötürü soruşturma açılmış olan kişiler başvuruda bulunamaz,Kamu haklarından mahrum olunmaması,

Alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan ötürü tedavi alan veya daha öncesinde tedavi almış kişiler başvuruda bulunamazlar, Herhangi bir yasadışı örgüte dair faaliyetlere katılmış olan; terör örgütlerini destekleyici mitinglerde yer alan kişiler başvuruda bulunamazlar,

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?
Yapılacak bekçi alımları için başvurular İŞKUR’un resmi internet sayfası üzerinden elektronik ortamda yapılabilecek. Adaylar, öncelikle kurumun resmi internet sayfası üzerinden bir hesap oluşturmalı. Oluşturulan hesabın ardından bekçi ilanlarının yer aldığı sayfaya ulaşılarak, ikamet edilen yere başvuruda bulunulmalı. Sunulan şartlardan herhangi biri sağlanamıyorsa başvurunun geçersiz olacağını hatırlatalım.

ÇALIŞMA OLANAKLARI
Başvurular yalnızca bir yıl ve üzeri süredir ikamet edilen il için yapılabiliyor. Ayrıca her ilde farklı bir kurum çalışan aradığı için, çalışma olanakları da farklılık gösterebiliyor.

Örneğin, Karaman’da bir fabrika için bekçi alımı yapılacak. Fabrikanın günlük çalışma saatleri akşam 5 ile sabah 7 arasında olduğu belirtiliyor. Haftalık 2 gün tatil hakkı verilen fabrikada, toplam haftalık çalışma saati ise 70.

Başka bir ilanda ise İstanbul içerisinden yapılacak personel alımlarında, personellerin günlük 12 saat çalışacakları ve haftada 6 gün fabrikanın güvenliklerinden sorumlu olacakları belirtiliyor.

BEKÇİLERİN AYLIK KAZANCI NE KADAR?
Her il için farklı bir işverenin ilan yayımlaması sebebiyle aylık kazançlarda farklılık gösterebiliyor. Kimi kurumlar 5 bin liranın üzerinde aylık ücret verebilirken, kimi kurumlarsa aylık verilecek ücretin asgari ücret tutarında olduğunu belirtiyor. Ayrıca haklarda farklılık gösterebiliyor. Örneğin İzmir’deki bir fabrika yol, yemek gibi tüm masraflara yönelik ek haklarda sunabilirken, Karaman’da yer alan başka bir kurumda yol ve yemek masrafları karşılanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir