market ürünleri

Market ürünlerinde etiket fiyatları ne zaman düşecek? Yüzde 40 indirim geliyor.
Kur fiyatlarındaki hızlı yükselmeye bağlı olarak market ürünlerinin etiket fiyatları da paralel şekilde yükselirken, vatandaşın alım gücü düştü. Gıda ürünlerinde yapılan zamlar vatandaşı zor durumda bıraktı. Ayçiçek yağının 4 litresi 100 lira sınırı aşarken, süt fiyatlarıysa 15 lira seviyelerine kadar tırmandı.

Dolar kurunun 18 lira seviyelerine kadar tırmanmasıyla birçok sektörde fiyat değişimleri yaşandı. Otomobil fiyatlarına 40 bin liranın üzerinde zam getirilirken, dünyaca ünlü teknoloji firmaları ürün fiyatlarına 30 bin liranın üzerinde zam uyguladı. Yapılan zamlardan birçok sektör gibi perakende sektörü de etkilendi. Kişisel bakımdan, kozmetiğe, gıdadan, temizliğe birçok reyonda etiket fiyatları önlenemez bir artış yaşadı.

Hükümet ise yaşanan ekonomik sıkıntılara karşı çalışmalarını hızlandırdı. Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam uygulanarak vatandaşın refah seviyesi yükseltildi. Bununla birlikte ekonomideki sıkıntılara son verecek yeni kararlar alındı. Alınan kararların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmasıyla birlikte kur fiyatlarında sert düşüş yaşanırken, Türk lirası yüzde 35 değer kazandı. Kur fiyatlarındaki düşüşü gören vatandaş ise gözünü etiket fiyatlarına çevirdi. Etiket fiyatlarında indirim beklentisi oluşan vatandaşlara sektör temsilcilerinden peş peşe açıklamalar yapıldı.

YÜZDE 40 ORANINDA İNDİRİM

Vatandaşın beklentisine yönelik açıklamalarda bulunan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Kaya, önümüzdeki ay içerisinde etiket fiyatlarında yüzde 40 oranında fiyat düşüşleri yaşanabileceğini aktardı. Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan çağrının kayıtsız kalınamayacağını kaydetti. Birçok market zincirinin ürün fiyatlarında indirimler oluşturduğuna değinen Kaya, fabrikalardan da aynı hamleyi beklediklerini söyledi.

Gün içerisinde Konya’da sektörün önde gelen isimleriyle toplantı düzenlediklerini belirten Kaya, yapılan toplantıda fiyat düşüşlerinin de konuşulduğunu, kur fiyatlarındaki düşüşlerin sürmesi durumunda şu anda yapılan yüzde 30’luk indirimlerin arttırılarak devam ettirileceğini aktardı. Önümüzdeki ay içerisinde yüzde 40 oranında fiyat düşüşleri görülebileceğini belirten Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı sonrası etiket fiyatlarında yüzde 30’luk düşüşün yaşandığını söyledi.

SIVIYAĞ FİYATLARINDA DEV İNDİRİM

Kur fiyatlarındaki hızlı yükselişin görüldüğü dönemde gıda ürünleri arasında en fazla zam yapılan ürünün sıvıyağ olduğunu belirten Kaya, Erdoğan’ın yaptığı çağrıdan sonra ayçiçek yağı fiyatlarında düşüşlerin yaşandığını aktardı. 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatının 150 lira seviyelerine kadar tırmandığını hatırlatan Kaya, fiyatların birçok markette 90 lira seviyelerine kadar düşürüldüğünü belirtti.

REKABET FİYAT DÜŞÜRECEKTİR

Kaya, ürün fiyatlarında yaşanan düşüşlerin rekabetten kaynaklandığını belirtti. Kaya, “Bir marka ürün fiyatlarında değişikliğe giderek daha fazla müşteri edinmeye başlayınca, diğer markada müşteri kaybetmemek için etiket fiyatlarında indirimler oluşturuyor” dedi. Bu sebeple Türkiye’deki market zincirlerinin mecburen fiyat düşüşlerine gideceklerini aktaran Kaya, ilk aşamada bu düşüşlerin yüzde 30 ile sınırlı kaldığını ancak önümüzdeki ay itibarıyla düşüşlerin yüzde 40 oranına kadar ulaşabileceğini kaydetti.

Kaya, fiyatlardaki düşüşlerin yalnızca gıda ürünlerinde yaşanmadığını; temizlik ürünlerinde de düşüşlerin yaşandığını belirtti. Özellikle tuvalet kağıdına getirilen yüksek zamlar ülkede tartışma konusu olmuştu. Kaya, temizlik ürünlerinde de gıda ürünlerine benzer şekilde yüzde 30 oranında indirimler yapıldığını aktardı. Fiyatlardaki düşüşlerin bir zincir halinde yaşandığını söyleyen Kaya, piyasada şu and a rekabet ortamının oluştuğunu ve Türk lirasının, dolar kuru karşısında değer kazanması durumunda fiyat düşüşlerinin sürdürülebileceğini kaydetti.

ÜRÜN FİYATLARI NE DURUMDA?

Türk lirasının yaşadığı yüzde 35’lik değer kazancının ardından etiket fiyatlarında değişimler yaşanmaya başladı. Birçok üründe indirim yapılırken, indirimlerden en fazla etkilenen ürün ayçiçek yağı oldu. Kur fiyatlarında hızlı yükselişlerin yaşandığı dönemde 150 lira seviyelerini aşan ayçiçek yağının 5 litre fiyatı, kur fiyatlarının düşüşü ile birlikte birçok markette 120 lira seviyelerine kadar geriledi. Ancak etiket fiyatlarında değişim yaşanmayan hatta kur fiyatlarındaki düşüşe rağmen zam uygulayan market zincirlerinin olduğunu da hatırlatalım.

EN UYGUN AYÇİÇEK YAĞ HANGİSİ?

Migros Turna Ayçiçek Yağı 4 LT 99 Lira

Bizim Toptan Market: Bizim 5 litre ayçiçek yağı 119 lira 90 kuruş

Bizim Toptan Market: Aytaç 5 litre ayçiçek yağı 119 lira 90 kuruş

Bizim Toptan Market: Beşler 5 litre ayçiçek yağı 123 lira 90 kuruş

Siparişevinde Market: Trakya Birlik 5 litre ayçiçek yağı 134 lira

Vatandaş tarafından en fazla tartışılan ürün zamlarından birisi de tuvalet kağıdında yaşanan fiyat yükselişlerine yönelikti. Temizlik ürünü olan tuvalet kağıdının 32’li fiyatı 100 lira seviyelerine kadar ulaştı. Ancak kur fiyatlarındaki düşüşü etiket fiyatlarına yansıtan bazı marketlerde 32’li tuvalet kağıdının etiket fiyatı 70 lira seviyelerine kadar geriledi.

Bizim Toptan Market: Selpak 32’li 3 katlı tuvalet kağıdı 79 lira 90 kuruş

Yolcudanalın Sanal Market: Solo 32’li tuvalet kağıdı 79 lira 99 kuruş

Trendyol Hızlı Market: Teno Ultra 32’li tuvalet kağıdı 69 lira 90 kuruş

Gittigidiyor Market: Familia 32’li tuvalet kağıdı 89 lira 99 kuruş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir