avro ile dolar

Kur fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişlerle birlikte Türk lirası hızla değer kaybederken, dolar 19 lira; euro ise 21 lira seviyelerine kadar tırmanmıştı. Merkez Bankası ise Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde ekonomiye yönelik yeni kararlar alarak kur fiyatlarındaki yükselişe engel oldu.

Alınan yeni kararların Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmasıyla birlikte dolar 11 lira, euro ise 13 lira seviyelerine kadar geriledi. Ancak kısa süreli düşüşün ardından euro ve dolar kuru yeniden tırmanışa geçti. Bir haftalık süreç sonrasında dolar 13 lira, euro ise 15 lira seviyelerine kadar yükseldi.

Merkez Bankası ise Türk lirasının değer kaybetmeye başlamasıyla birlikte harekete geçti. TCMB tarafından yapılan açıklamayla döviz ve altın hesaplarının TL mevduat hesabına dönüştürülmesiyle ilgili alınan kararın durdurulduğu ve ilgili düzenlemeye yönelik yeni bir karar alındığı duyuruldu.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
Resmi Gazete’de konuya yönelik iki ayrı karar açıklandı. Kararlarla birlikte döviz ve altınların Türk lirasına dönüşüm hesaplarına yönelik yeni düzenlemeler getirildi. Dolar ve euro fiyatlarının rekor kırdığı dönemde alınan kararda gün içerisinde saat 11’de Merkez Bankası tarafından açıklanacak kur fiyatına göre işlem yapılıyordu. Ancak dün gece itibarıyla alınan yeni kararlarla birlikte Merkez Bankası’nın belirleyeceği yeni usul ve esaslarla bakılarak döviz kurundaki alış işlemleri geçerli olacak.

Alınan yeni kararla birlikte Merkez Bankası’nın 10, 11, 12, 13,14 ve 15 saatlerinde ilan edeceği döviz mevduat hesaplarıyla döviz cinsinden katılım fonu hesaplarında yer alan dövizin Türk lirasına çevriliş saatinden itibaren en son açılanan döviz alış fiyatı geçerli kılınacak. Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan tarafından yapılan açıklamada Merkez Bankası’nın saat 11’de karar alacağı açıklanmış, yeni düzenlemeyle birlikte Merkez Bankası’nın yalnızca saat 11’de değil, saat 10,12,13,14 ve 15 saatlerinde de karar alacağı belirtildi.

Resmi Gazete’de alınan yeni kararda ‘TCMB’nin saat 11’de açıklayacağı kur fiyatı’ ifadesinin yerini ‘TCMB’nin belirleyeceği yeni usul ve esaslara yönelik belirlenecek kur fiyatı’ ibaresi aldı.

DOLAR NE KADAR?
Kur fiyatları yeniden yükselişe geçti. Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni kararlarla birlikte bir hafta boyunca sert düşüş yaşayan kur fiyatları kısa süre içerisinde yeniden tırmanışa geçti. Birkaç gün içerisinde yüzde 35’in üzerinde değer kazanan Türk lirası yeniden değer kaybına geçerken dolar 13 lira 45 kuruş, euro ise 15 lira 25 kuruş olarak piyasada yerini aldı.

Gram altın geçtiğimiz süreçte rekor kırarak 1000 lira seviyelerinin üzerine tırmanmıştı. Merkez Bankası’nın aldığı kararlar ile birlikte 600 lira seviyelerine kadar gerileyen gram altın, kur fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesiyle birlikte değer kazandı. Gram altının fiyatı 785 lira seviyelerine kadar tırmandı. Altın fiyatlarındaki yükselişin devam edip etmeyeceğini merakla bekleyen yatırımcılara uzmanlardan bekleyin çağrısı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir