yeni fiyat

2022 yılına ait araç muayene ücret tarifesi yüzde 36.20 olarak uygulandı. Yeniden değerleme oranında artırılan ücretlerle oluşan araç muayenede yeni tarife, 1 Ocak 2022’den itibaren uygulamaya konuldu.Söz konusu ücretlerde, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2022 yılı için belirlenen yüzde 36.20’lik yeniden değerleme oranında artışa gidildi.

Araç muayene ücret tarifesi otomobil için 507,40 TL oldu Tarifeye göre otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römork muayene ücreti 372 TL 88 kuruştan 507 TL 40 kuruşa çıktı.

Otobüs, kamyon, çekici ve tanker muayene ücreti 503 TL 86 kuruştan 685 TL 58 kuruşa yükseldi. Traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet muayene ücreti 189 TL 98 kuruştan 258 TL 42 kuruşa çıkartıldı.Araç muayenesi nedir, neden gereklidir?

Fenni muayene olarak da adlandırılan araç muayenesi trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların trafiğe uygun olup olmadıklarını denetlemek amacıyla yapılır. Araç muayenesi ile yolcukların ve çevrenin güvenliği için araçların yetkinliği kontrol edilir. Bu muayeneler ile taşıtların kusurları giderilerek bunların sebep olacağı kazaların önüne geçilmektedir.

TUVTURK nedir? Türkiye’de periyodik araç muayenesinde yetkili olan ve uluslararası standartlarda periyodik araç muayenesi hizmeti veren tek kuruluş olan TUVTURK trafik ve araç güvenliği konularına katkı sağlayan uzman bir kuruluştur. Türkiye’de araç muayeneleri TUVTURK şubelerinde yapılır.
Araç muayene süreci nasıl ilerler? Aracınızın önce ruhsat bilgileri kontrol edilir. Plaka, şasi numarası motor numarası gibi bilgileri kontrol edilir. Daha sonra aracınız fren test cihazına alınır. Fren testi öncelikli olarak ön servis frenlerinin kontrolüyle başlar. Akabinde arka servis frenleri ve park frenlerinin kontrolü yapılır. Bu testlerden sonra aracınız bir kanala alınır.

Kanal içerisinde arasında ön ve arka aksının rutin kontrolleri yapılır. Güvenliği etkileyecek kusurların tespiti sağlanır. Daha sonra aracın lastikleri ve lastik diş derinlikleri kontrol edilir.
Alt kontroller tamamlandıktan sonra stop lambaları, sinyal ve park lambaları kontrol edilir. İç kontrollerde ise koltukların sabitliği, emniyet kemerlerinin çalışır durumda olup olmadığı ve son olarak da aynalar kontrol edilir. Araç muayene uzmanı aracı kanal sonuna alarak uzun ve kısa farların kontrolünü sağlar. Muayene tamamlandıktan sonra araç ile ilgili bir rapor oluşturulur. Aracınızla ilgili herhangi bir kusur tespiti yapıldıysa gerekli konularda sizi bilgilendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir