altın çıktı

Türkiye’nin en büyük Altın keşiflerinden birisi Bilecik’in Söğüt ilçesinde gerçekleşmişti. KAP’a bugün yapılan açıklamada Bilecik’in Söğüt ilçesinde 2020 yılında keşfedilen büyük altın rezervinin genişletilmesi için Gübretaş harekete geçtiğini duyurdu.

2020 yılında tüm Türkiye’yi heyecanlandıran keşifle Bilecik’in Söğüt ilçesinde 109 ton altın yani 3,5 milyon ons altın bulundu. Keşfedilen altının değeri ise tam tamına 6 milyar dolardan fazla.

Milyarlarca dolarlık altının çıkarılması için çalışmalar sürerken bölgeden de heyecanlandıran altın haberleri gelmeye devam ediyor.

Adeta altın fışkıran bölgede çalışmalarını genişleten Gübretaş, Altın madeni sahasının 30 kilometre batısında başka bir maden 1.8 milyon dolara satın alınarak yeni maden kaynaklarının tespiti hedefleniyor.
Bilecik’teki altın madeninde çalışmalar sürüyorBilecik’teki altın madeninde çalışmalar sürüyor

GÜBRETAŞ AÇIKLADI

Bağlı ortaklığımız Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş., Bilecik ili sınırları içinde bulunan 200709861 numaralı ruhsat sahasının sahibi olan Kavak Madencilik A.Ş.’nin %80 hissesinin 1.800.000 USD bedel ile ve %2 rödövans ödemesi yapılması şartları ile devralınması hususunda %80 hissedar konumundaki Teck Anadolu Madencilik A.Ş. ile 03.01.2022 tarihinde sözleşme imzalamıştır. Sözleşme imzalanmasını takiben Hisse devrine yönelik yasal işlemler yerine getirilecektir.

Kavak Madencilik A.Ş. uhdesinde bulunan 200709861 numaralı ruhsat sahası içindeki Kavaklıtepe Altın Projesi, Söğüt Altın Madeni sahasının yaklaşık 30 km batısında yer almakta olup hali hazırda ileri arama geliştirme safhasındadır. Kavak Madencilik A.Ş.’nin hisselerinin alınması ile Söğüt Altın Madeni çevresinde arama-geliştirme faaliyetlerimizin genişletilmesi ve olası yeni maden kaynaklarının tespiti hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir