altın indi

Altın fiyatları yükselecek mi? Dün gece yarısı itibarıyla Türk lirası, dolar kuru karşısında yüzde 4 oranında değer kazandı. Türk lirasının değer kazancıyla birlikte dolar kuru 13 lira 50 kuruşa kadar geriledi. Dolar kurunun gerilemesi altın fiyatlarına da yansıdı. Altın fiyatlarında da sert düşüş yaşandı.

Geçtiğimiz aylar içerisinde rekor fiyata yükselerek bin lira bandını aşan ve yatırımcı kazanan altının, alınan yeni önlem kararlarıyla birlikte 700 lira seviyelerine kadar gerilemesiyle vatandaşlar her gün altın fiyatlarını incelemeye başladı. İşte 13 Ocak 2022 tarihine ait güncel altın değerleri…

Gram Altın Ne Kadar?
Altının sert düşüş yaşamasıyla 700 lira seviyelerine kadar gerilemesi yatırımcılarını üzmüştü. 13 Ocak Çarşamba gününe ait güncel altın değerleri şu şekilde:

Altının gram fiyatı 795 lira, cumhuriyet altını 5 bin 175 lira, yarım altın 2 bin 586 lira, çeyrek altın bin 295 lira ve altının ons fiyatı ise bin 822 lira olarak piyasada işlem görüyor.

Altın Ons Fiyatı Yeniden Yükselişte
Altının ons fiyatı FED tarafından alınan kararlar doğrultusunda geçtiğimiz hafta bin 753 dolara kadar gerilemişti. Piyasadaki seyri bir haftadır stabil halde olan altının ons fiyatı yeniden bin 800 dolar seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Bin 800 dolar seviyelerinin destek noktası olarak görüldüğü ve yukarı yönlü seyrin devam edebileceği tahmin ediliyor.

İç piyasada altının ons fiyatını gram altının değeri belirliyor. FED’in geçtiğimiz hafta açıkladığı erken sıkılaşma kararı altının ons fiyatında sert düşüş yaşanmasına sebep olurken, FED tarafından yapılan yeni bir açıklamada geçen ‘Enflasyonda yükseliş geçici’ açıklaması yeniden yukarı yönlü hareket sergilenmesine ve altının ons fiyatının bin 800 dolar bandına yükselmesine kaynak oluşturdu.

Altının Fiyatını Belirleyen Nedir?
Vatandaşların en fazla merak ettiği konulardan birisi de altın fiyatlarının neye göre belirlendiğidir. Altın fiyatları tek bir konuya ilişkin belirlenmiyor. Altın fiyatları küresel anlamda yaşanan endişe verici olaylar sebebiyle yükselip, düşebiliyor. Örnek vermek gerekirse Covid-19 sürecindeki altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar… Altının fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise FED’in yaptığı hamleler. Dünyanın merkez bankası olarak adlandırılan FED aldığı kararlar ile altının ne yönle seyir izleyeceğini belirleyen en önemli etkenlerden biri oluyor.

Altın Fiyatları Yükselecek Mi?
Altın fiyatların ne yönle seyir izleyeceğine ilişkin yorumlarda bulunan uzmanlar destek noktalarının kritik olduğunu belirtiyor. Örnek olarak altının ons fiyatı için en önemli destek noktasının bin 835 dolar olduğu ve destek noktasının kırılması durumunda baskının da ortadan kalkacağı, altının ons fiyatının bin 880 dolar olabileceği söyleniyor. Destek noktası yalnızca yukarı yönlü belirlenmiyor. Altının ons fiyatının bin 792 dolar seviyelerine gerilemesi durumunda aşağı yönlü baskıyı kırarak bu kez de bin 760 dolar seviyelerine kadar gerileyebileceği tahmin ediliyor.

Gram altında ise yukarı yönlü destek noktası 820 lira olarak belirlenmiş durumda. Gram altının piyasadaki değeri 820 lira seviyelerini kırarsa 880 lira seviyelerine kadar yükselebilecek. Aşağı yönlü belirlenen destek noktası ise 700 lira. 700 liralık desteğin kırılması durumunda gram altının değerinin önce 680, sonra da 650 lira seviyelerine kadar gerileyebileceği düşünülüyor.

Bu sebeple altın yatırımcılarının piyasayı dikkatle okuması ve destek noktalarının takibini yaparak buna göre yatırım yapmaları tavsiye ediliyor. Ayrıca yalnızca destek noktaları değil FED’in aldığı kararlar başta olmak üzere küresel anlamda Türkiye’nin de etkilendiği tüm sorunların dikkatle takip edilmesi öneriliyor. Yatırımcıların bir diğer önerisi de kademeli alım yönünde oluyor. Destek noktalarına göre kademeli alım yapılmasının daha doğru olacağı vurgulanıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Lütfen bu bilgilere dayanarak yatırım yapmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir