1 yıl öncesine dönecek

Türkiye’de özellikle son bir yıllık süreçte otomobil fiyatları bir hayli yükseliş yaşadı. Yaşanan yükselişte dolar kurundaki yukarı yönlü hareketin yanı sıra Avrupa’da yaşanan magnezyum krizinin de etkisi olduğu belirtiliyor. Yaşanan magnezyum kriziyle birlikte birçok markada otomobil üretimleri aksamaya başladı.

Tüm etkenlerin bir araya gelmesiyle birlikte Türkiye’de son bir yıllık zaman diliminde otomobil fiyatlarında 100 bin liraya varan fiyat artışları yaşandı. Birçok modelde sıfır araç bulunamaz hale geldi. Sıfır otomobillerde yaşanan bu sıkıntılar ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi. Sıfır araçlarla birlikte ikinci el araçların fiyatları da hızla yükseliş yaşadı. Araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ise artan masraflar karşısında çaresiz kalırken hayallerini ertelemek zorunda kaldı.

Vatandaşın zor durumda kalması hükümeti harekete geçirdi. Kur fiyatlarındaki yükselişi önlemek amacıyla alınan yeni kararlarla birlikte Türk lirası değer kazandı. Bununla birlikte otomobil fiyatlarındaki yükselişi de durdurmak ve araç fiyatlarını düşürmek isteyen hükümet yetkilileri ÖTV indirimi getirdi. ÖTV matrah değerlerindeki değişimlerle birlikte birçok otomobilde 40 bin liraya varan fiyat düşüşü yaşandı.

ÖTV Matrah Değerlerinde Değişim
Otomobil fiyatları kur fiyatlarındaki düşüşlerle birlikte yapılan ÖTV indirimlerinin etkisiyle büyük oranda düşüş yaşadı. Son bir yıllık süreçte 40 bin liraya varan artış yaşanan otomobillerde aynı oranda düşüş yaşanırken, birçok otomobilin etiket fiyatı kriz öncesindeki satış fiyatlarına geri döndü.

Otomobillerdeki fiyat indirimlerinin en önemli etkeni ise ÖTV için alınan yeni kararlar oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararlara göre yüzde 50 ile yüzde 80 arasında oluşan vergi dilimlerine yüzde 60 ve yüzde 70 gibi dilimlerde ilave edildi. Birçok otomobil yüzde 80’lik dilimden, yüzde 70’e alındı. Bu sayede vergi oranları azaltıldı ve otomobillerde fiyat düşüşü sağlandı.

Vergi dilimlerine göre ÖTV’de matrah değeri 120 bin lirayı aşmayan araçlarda yüzde 45’lik, değeri 120 ile 150 bin lira arasında olan araçlar için yüzde 50, değeri 150 ile 170 bin lira arasında olan araçlar için yüzde 60, değeri 170 ile 200 bin lira arasında olan araçlar için yüzde 70 ve daha yüksek değerdeki araçlar içinse yüzde 80’lik vergi dilimi uygulanacak.

Fiyatlar Düşmeye Devam Edecek Mi?
MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Erkoç, otomobil piyasasında fiyat düşüşleri yaşanabilmesi için ÖTV indirimiyle birlikte kur fiyatlarında da düşüş olması gerektiğini belirtti. ÖTV fiyatlarında oluşturulan yeni değerlerin olumlu yansımasının hızla yaşandığını belirten Erkoç, fiyatların mart ayı itibarıyla çok daha fazla düşeceğini söyledi. Ancak bunun için kur fiyatlarındaki değerlerin oldukça önemli olduğunu aktaran Erkoç, kur fiyatlarındaki şekillenmeye bağlı olarak araç fiyatlarında da düşüşlerin sürebileceğini aktardı.

Erkoç, “İlgili düzenlemenin olumlu yansımalarının sürebilmesi için kur fiyatlarında da düşüşlerin yaşanması gerekiyor. Dolar kuru Türk lirası karşısında değer kazanmaya devam eder veya stabil halde bu seviyelerde kalırsa düzenlemenin de bir değeri kalmayacaktır. Uzun süreçli bir olumlu yansıma için ÖTV indirimlerinin yanı sıra dolar kurunun da düşmesi gerekiyor.” dedi.

Araç Fiyatlarında Yaşanan Değişim
Matrah değerlerindeki değişim otomobil fiyatlarına olumlu olarak yansıdı. Birçok otomobilin fiyatı bir gece içerisinde 40 bin liraya varan düşüş yaşadı. Örneğin, Toyota Corolla’nın 1.5 Vision Multidrive aracı düzenlemeden önce vergi dahil 421 bin lira olarak satışa sunuluyordu. Ancak getirilen düzenlemeyle birlikte aracın satış fiyatı 398 bin liraya kadar geriledi. Benzer şekilde Opel’in yeni sürüm Corsa 1.2 Benzinli ve Manuel aracı 380 bin liranın üzerinde bir fiyat ile satışa sunulurken, düzenlemeyle birlikte etiket fiyatı 325 bin lira seviyelerine kadar düştü. Örneklere benzer şekilde çok sayıda marka ve modelde yüksek oranda indirimler yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir