elektrik için

Elektrik faturalarına yeni yılın ilk gününde getirilen zamlar ve gelen ilk faturalar sosyal medya üzerinden büyük tepki gördü. Faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar kademeli faturalandırma sistemi ve getirilen zamlar sebebiyle faturaların önceki faturaya kıyasla 2 ile 3 katı kadar fazla geldiğini belirtti.

Faturasını ödemekte zorlananlar ise fatura desteği ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için araştırmalara başladı. Sosyal devlet anlayışıyla vatandaşların tüm ihtiyaçları doğrultusunda destek paketleri oluşturan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, faturalarını ödemekte zorlananlar için elektrik desteği de sağlıyor.

Elektrik Tüketim Desteği Oluşturulan onlarca sosyal yardım programlarından biri olan Elektrik Tüketim Desteği, faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşların ihtiyaçlarını giderebilmeleri için oluşturulmuştur. Elektrik Tüketim Desteği kapsamında ödenen yardım tutarları PTT’den alınabilir.
Elektrik Tüketim Desteğine Nasıl Başvurulur? Elektrik Tüketim Desteği için herhangi bir platform üzerinden başvuru oluşturulmasına gerek yoktur. Kişilerin kimlik kartları ve elektrik faturalarıyla birlikte en yakın PTT birimine giderek destek paketinden yararlanmak istediklerini belirtmeleri yeterlidir. PTT birimi yardımdan faydalanmak isteyenler için gerekli işlemleri başlatacaktır.

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar? Elektrik Tüketim Desteği, yeni yıl için zamlandı. Hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenen Elektrik Tüketim Desteği tutarları yeni yıl için şu şekilde:

1 veya 2 kişinin yaşadığı hanelere- 103 lira yardım 3 kişinin yaşadığı hanelere- 137 lira 33 kuruş yardım 4 kişinin yaşadığı hanelere- 171 lira 67 kuruş yardım 5 veya daha fazla kişinin yaşadığı hanelere- 206 lira yardım Elektrik Tüketim Desteğinden Kimler Faydalanabilir? Elektrik Tüketim Desteği, geliri asgari ücret seviyesinde veya daha altında olan ihtiyaç sahipleriyle birlikte, yaşanan sağlık sorunu sebebiyle hane içerisinde bir cihaza bağlı olanlar için de yapılmaktadır. Bu kapsamda elektrik tüketimine neden olabilecek sağlık sorunlarıyla birlikte gelir seviyesi belirtilen seviyeden az olanlar başvuruda bulunabilecek.

Yakacak Desteği İhtiyaç sahiplerine Elektrik Tüketim Desteğinin yanı sıra Yakacak Desteği de sağlanıyor. Yakacak Desteği programı kapsamında ihtiyacı olan hanelere kömür desteği veriliyor. İhtiyaçlarının belirlenmesi için hanelere ekip gönderiliyor, ihtiyaçları doğrultusunda kömür haneye tahsis ediliyor. Yakacak Desteği programının 2022’de kapsamı genişletiliyor. Buna göre yeni yılda kömür yardımına ek olarak doğalgaz desteği de sağlanacak. Doğalgaz desteğinin başvuru tarihleri henüz belirlenmese de, kömür yardımı için başvurular ve yardım olanakları sürdürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir