Açabilirsiniz

Kuruş kuruş soygun: Marketlere dava açabilirsiniz Marketler 1, 5 ve 10 kuruş bulunmadığı gerekçesiyle para üstü vermiyor. Hukukçular, “Bozuk para yok” bahanesiyle ödenmeyen tutarlar için dava açılabileceğini ve 5 bin liraya kadar tazminat alınabileceğini söylüyor. Ürün pazarlamak için etiketlere kuruşlu fiyatlar yazan market ve mağazalar, kasada para üstü sunarken fiyatları yukarıya doğru yuvarlıyor. 1 kuruş, 5 ve 10 kuruş bulunmadığı gerekçesiyle yurtdaşa para üstü verilmiyor.

Milyonlarca alış verişte kuruş kuruş biriken paralar, marketlerin kasasına kalıyor. Hukukçular, ilgi çekmek için etikete “19.99 lira”, “49.90 lira” gibi fiyatlar yazan, fakat 1 kuruş para üstünü “Bozuk para yok” bahanesiyle ödemeyen firmalara dava açılıp 5 bin liraya kadar tazminat alınabileceğini vurguluyor.

9,90 YAZIYOR, 10’A SATIYOR Para üstünü tam anlamıyla vermeyen iş yerlerinin yurtdaşı mağdur ettiğini açıklayan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, çok çok yurtdaşın bu husustan şikayetçi bulunduğunu dile getirdi. Küsuratlı etiketlerin esas unsurunun algı meydana getirmek bulunduğunu kaydeden Ağaoğlu, “Tüketicinin aklında 9 lira kalsın diye 10 liralık mamüllere ‘9,90 TL’ etiket basıyorlar. Bu program tüketiciyi aldatmaya yönelik. Tüketiciye, kasada sorunlu para olmadığını bahane edip 10 kuruş, 15 kuruş, 20 kuruş iade etmiyorlar. Bu noktada tüketici istismar ediliyor” dedi.

PARA ÜSTLERİ EKSİK Alışveriş sonucunda para iadeleri tam yapılmayacaksa ürün fiyatlarının “9,5-10” gibi düz biçimde belirlenmesi gerektiğine ilgi çeken Ağaoğlu, bunları kayıt etti: “Aksi halde kredi kartı kullanmayıp nakit ödeme yapan yurtdaşlar ufak ufak mağdur ediliyor. Zincir marketler detaylı bahanelerle müşteriye tam para üstü vermiyor. Bu duruma araya girmek edilmediği takdirde her alış verişte 10, 15, 20 kuruş yurtdaşın cebinden çıkıp marketin kasasına giriyor.”

MUTLAKA ŞİKAYET EDİN Vatandaştan hakkını savunmasını isteyen Ağaoğlu, “Bu gibi mağduriyetler yaşandığında tüketiciler haklarını savunsun. Vatandaş için ufak görünen, alamadığı 10 kuruş gibi para üstleri, marketlerin günlük cirolarını ciddi miktarda arttırıyor. Zincir marketler bu hali fırsata dönüştürüyor. Tüketiciler e-Devlet üstünden hakem kuruluna şikayetlerini bildirsinler. Daha da tesirli olabilmesi için şikayetlerini devlet kurumu olan reklam kuruluna bildirsinler” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir