Aziz sancar

Dünya Aziz Sancar’ı konuşuyor helal olsun sana be güzel insan… Aziz Sancar k’anser ile alakalı tetkikini duyurdu… Dünyada ve ülkemizde büyük yankı uyandırdı… Büyük umut, milli gururumuz Aziz Sancar hocamızdan geldi…

Prof. Dr. Aziz Sancar, “Türkiye’ye gelmeden bir gün evvelce çok yeni bir şey keşfettik. Bilimsel, esas bir inceleme metodu, yani k’anseri tedavi edecek değil ama bizim amacıyla bir bilim insanı olarak çok heyecan verici bir gelişme.” dedi. Dünyaca ünlü Türk bilim insanı Aziz Sancar büyük müjdesini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) davetiyle Ankara’daki Aziz Sancar Eğitim Kampüsü’nün açılıştörenine katılmak üzere Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Aziz Sancar, Amuhabirine, bilimsel çalışmalarına dair açıklama yaptı.

Kansere dair son çalışmasını ilk kez duyurdu Aziz Sancar, çok yeni bir çalışmasını da ilk kez duyurarak, “Türkiye’ye gelmeden bir gün evvelce çok yeni bir şey keşfettik. Bu bilimsel, esas bir inceleme metodu, yani kanseri tedavi edecek değil ama bizim amacıyla bir bilim insanı olarak çok heyecan verici bir gelişme.” dedi.

Çalışmasının kanser tedavisine bir etkisinin olup olmayacağının sorulması üstüne Sancar, “Her şey kanser tedavisinde kullanılabilir. Bu çalışma DNA onarımı ile alakalıdır ve yeni bir metottur ve onu ben Türkiye’ye bir sene içersinde aktarabileceğim.” dedi. Yaptığı bu çalışmanın makalesi şimdilik yayımlanmadığından çeşitli bilgi paylaşmasının doğru olmayacağını dile getiren Sancar, “Neticeyi ABD’den ayrıldığım günden bir gün evvelce aldık.

 

 

Öğrencim, çocuğu olmuş ve hastaneden çıkmıştı, biliyordu Türkiye’ye gelmeden evvelce neticeyi görmek isteyeceğimi. Onun amacıyla evde oturmuş, bilgisayarla dataları incelemiş ve hemen bana gönderdi. ‘Türkiye’ye gideceksin ve merak edeceğini biliyorum, neticeleri bilmeni istiyorum.’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir