herkes bekliyordu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamasında son dönemlerde gereksinim sahibi hanelere verilebilecek olan doğalgaz yardım müracaatlarının e- Devlet üzerinden başladığını duyurdu. Doğalgaz Tüketim Desteğinde müracaatların nasıl yapılacağını merak edenler amacıyla müracaat ekranı ve detaylar haberimizde..

81 ilde doğalgaz yardım müracaatları başladı. Bakan, yaptığı açıklamasında doğalgaz yardımı amacıyla 216 bin bireyin müracaatta bulunduğunu duyurdu. Peki, müracaat ekranından başvurular nasıl yapılacak?


Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, desteğin illerin sıcaklık ihtiyacına göre yapılacağını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Erzurum’daki bir kişinin ısınma gideriyle Ege’deki bir kişinin ısınma ihtiyacı aynı değil” diyen Yanık, “O nedenle arkadaşlarımız bir ısıl harita çalıştı. Bu tamamen teknik ve bilimsel bir çalışma. Buna göre hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında bir destek sağlanacak.

İki eşit taksit ile yapacağız bu ödemeleri. Burada hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün 2 katından fazla hane sayısı bu. Sadece kömür alan hanelere değil yani. Senelik 3 milyar liraya yakın bir destek öngörüyoruz”

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK? Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyenlerin e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatte bulunabileceği belirtildi. Bakan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca yayılan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranından lüzumlu verileri doldurarak başvurularını yapabilecek.’ dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, ‘4 milyon hane amacıyla senede 2 defada ödenmek üzere 450 ile 1150 lira arasında değişen miktarlarda doğalgaz desteği sağlayacağız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.