iki eyt

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Bomba Formül: 48-49-50 Ve 55 Yaşa Emeklilik Müjdesi! Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son zamanlarda kamuoyu gündeminde ilk başta yer almakta. Milyonlarca SSK, Bağ Kur ve memurların yakından takip ettiği planlama için kısa vakit önce yeni bir adım atıldı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorununun çözümünde yeni adımlar atılmaya devam etmekte. Geçtiğimiz zamanlarda EYT’lilerin isteklerinin değerlendirilmesi için bir komisyon kurulacağı haberinin paylaşılmasının sonrası çoğu yurtdaş bu haberi mutlulukla karşıladı. EYT’de masaya yatırılan formüller arasında kısmi emeklilik ve k’esintili erken emeklilik gibi alternatifler de yer almakta.

EYT’DE İKİ YENİ FORMÜL GÜNDEMDE! EYT kapsamında mağduriyet yaşam sürdürenleri bu mağduriyetten kurtarmak için değişik alternatifler üstünde çalışmalar yürütülmeye devam etmekte. Genellikle son devrede bu hususta yeni adımların atılması durumuyla yeni formüllerin de gündeme gelmesine neden oldu. Bu formüller arasında emekli aylığının bir oran k’esilerek erken emekli olmanın önünü açacak kısmi erken emeklilik formül yer almakta.

K’esintili erken emeklilik formülü ile birtakım meslek kümeleri için yıpranma payının eklenmesi ve Avrupa ülkelerinde benzer modellerin uyarlaması gibi çoğu seçeneğe yer verileceği aktarıldı. Kısmi emeklilik tekniği ile 3600 günü tamamlayan bayanların 50 yaşında emekli olmalarının önü açılması hedefleniyor. Erkek sigortalılarda ise 55 yaş ilgi çeken ölçütler arasında gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir