yeni tarife

Elektrik faturalarına indirim geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, tedarik şirketlerine Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) üzerinden elektrik satmak amacıyla harekete geçerken yeni tarifenin geçerli olacağı 1 Mart itibariyle düzenlemeyle beraber esnafın elektrik faturalarında yüzde 25’lik bir indirim olacağı ifade edildi .Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı düzenlemeyle meskenlerde ise yüzde 10-20 arası ek indirim olması beklenirken motorin ve benzin fiyatlarına indirimin de yolda bulunduğu ifade edildi

DEV İNDİRİM Yüksek gelen faturalar, motorin ve benzine gelen yeni zamlar ardından vatandaşın üzerindeki yükü hafifletmek isteyen hükümet harekete geçti. Yeni düzenlemeyle beraber 1 Mart’tan sonra faturalarda ciddi indirimler yaşanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı elektrikteki yeni tarifeyle beraber esnafın faturalarına yüzde 25, meskenlerde ise yüzde 10-20 arası bir indirim yaşanması heyecanla bekleniyor.

AKARYAKITA İNDİRİM Tüm bunların yanı sıra art arda oluşturulan zamların sonrası pazartesi gece yarısından geçerli olmak üzere motorine 96 kuruş, benzine ise 81 kuruş indirim geleceği de iddia edildi.

Elektrikte yeni tanıma devresi 1 Mart itibarıyla başlayacak. Bugüne kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik üretim ve dağıtım ayağında olan paydaşlarla sık sık bir araya gelerek, vatandaş lehine yapılabilecek bütün formülleri masaya yatırdı. Son olarak önceki gün de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) toplanarak yeni kararlar aldı.

EPDK yönetiminin aldığı kararlardan biri Resmi Gazete’e yayımlanırken EPDK kararına göre, tedarik şirketleri elektriği EÜAŞ üzerinden alacak. Satın alınan elektriğin en az yüzde 50’si olmak şartıyla yüzde 90’ına kadar olan alanı EÜAŞ üzerinden tedarik edilecek.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez yönünden bu planlama kabineye sunulacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının sonrası bir konuşma yapacak ve yeni programlamayı açıklayacak. Bununla birlikte yeni planlamade meskenler, ticarethaneler ve STK’lar amacıyla indirimler olacak.

BİR KISMI ÖTV’YE GİDECEK Rusya’nın Ukrayna’ya hücumu ile tetiklediği dolar kuru ve Brent petrolün yükselişi bütün dünyada akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansırken, bu kez enerji piyasasından indirim müjdesi geldi. Bununla birlikte Pazartesi gece yarısından geçerli olmak üzere motorine 96 kuruş, benzine ise 81 kuruş indirim geleceği iddia edildi. Fakat motorindeki indirim direkt pompa fiyatlarına yansırken benzinde devletin ÖTV alacağı bulunduğundan bir alanı ÖTV’ye gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir