yeni parti

Tansu Çiller yeni parti mi kuracak? Muhalefeti s’ert dille eleştirdi! Parlamenter sisteme dönüş isteyen 6’lı masaya tepki gösteren Eski Başbakan Tansu Çiller, “Parlamenter sistemi umut diye sunmak ulusa ihanet” dedi. Çiller yeni parti kurup kurmayacağı sorusuna yanıt verdi. Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, Türkiye gündemine dair açıklama yaptı. Yuvarlak masa çevresinde bir araya gelen 6 muhalefet partisinin parlamenter sisteme dönüş tavsiyesini değerlendiren Çiller, parlamenter düzenin ulusa umut olamayacağını konuştu. Parlamenter sistemde meydana çıkan birlik tabloları yüzünden Türkiye’nin yönetilemediğini altını çizen Çiller “Türkiye yine birliklere emanet edilmemeli. Bu birliklerin nelere mal olacağını yaşayarak gören birisiyim.” değerlendirmelerinde bulundu.

Koalisyonlar d’arbelerin ürünü Çiller açıklamasında: “Benim en büyük kaygım parlamenter sistemde birliklere geri dönmek. Bunu yalnızca yaşadığım için söylemiyorum, sayılar da bu kaygımı destek veriyor. Koalisyonlar genellikle bir önceki d’arbelerin ürünü oluyor. Tarihe bakıyorsunuz, Adnan Menderes 10 sene vakitince çok iyi bir performans işaret ediyor. ondan sonra Süleyman Demirel geliyor, o da iyi bir performans sergiliyor. Ama ne gerçekleşiyor, biri idam ediliyor, öteki ce’zaevine yollanıyor, merkez sağ yok ediliyor. Ve her k’esindiden sonra birlikler meydana çıkıyor.” ifadelerine yer verdi.

Tansu Çiller İşte dilenen sistem bu Tansu Çiller mevzuya dair: “Parlamenter sistem d’arbelerden sonra resmen birlikler sistemi haline geliyor. Parlamenter sistemde birliklerin olmadığı devrelerde ortalama büyüme yüzde 6,1 gibi bir istikrar arz ediyor. Ama d’arbelerden sonra birlikler vakitince yüzde 3,1’e düşüyor. Ama bunun ortamında başarılı bir ya da iki çok partili birlik var, birisi Sayın Demirel’in başbakanlığında, öteki bizim Sayın Erbakan’la kurduğumuz Refahyol, onları da çıkartırsanız şayet parlamenter sistemlerdeki çok partili birliklerde ortalama büyüme yüzde 2,6, yani d’arbelerin bile altında. İşte dönülmek dilenen parlamenter sistem bu. D’arbelerin bile altında bir performans.” sözlerinde bulundu.

Türkiye’yi iyiye götürmez Türkiye’de parlamenter düzenin koalisyonlarla yönetim edildiği vakit işlemeyeceğini bildiren Çiller: “Bunu Türkiye’nin, gençlerin önüne umut diye koymak bir ihanetdir. Türkiye’yi yeniden birlikle parlamenter sisteme döndürmenin bir umut olma ihtimalini düşünmüyorum. Bunu açıkça ifade etmek mecburiyetindeyim. Tek başıma da olsam bunun Türkiye için faydalı olmayacağına inanıyorum. Bu mücadelede bunu söylemeye devam edeceğim. Bu 6-7 partinin bir araya gelerek gerçekleştirme istedikleri şeyin onları götüreceği noktanın bu bulunduğunu görüyorum. Bu Türkiye’yi iyiye götürmez.” değerlendirmelerinde bulundu.

Yuvarlak masa çevresinde bir araya getiren 6 partinin güçlendirilmiş parlamenter sistem diye tanıttıkları teklifi değerlendiren Çiller: “Güçlendirilmiş parlamenter sistemi nasıl yapacaksınız? Ben, baktığımda karşımda yönetime talip çoğu parti görüyorum. Ben, o partilerin toplam birliğini görüyorum, bu bana çok düşündürücü geliyor. Ben bu tür koalisyonlarda hayat sürdürdüklerimi bazı vakitlar iletmeye devam edeceğim. Bunun partizanlıkla ilgisi yok. Ben yalnızca artık ki gençlerin tercihlerini yaşananların doğruluğu üstüne oturtmalarını istiyorum. Benim kaygım yalnızca Türkiye.” ifadelerinde bulundu.

Merkez sağda yeni oluşum lazım Türk politikasındaki bölünmelere ilgi çeken Çiller, “Merkez bu bölünmeleri yumuşatan bir girişimdir. Bugün Türkiye’de ve bu birlikler içerisinde olmayan şey merkez sağdır, merkez sağ yoktur. Birçok parti dolaşılıp, kaynatılıp ortasından çevrilen bişiye merkez sağ diyemezsiniz. Veya yüzde 1’in 10’da birini almış partiye merkez sağ diyemezsiniz. Merkez sağ tümleştirir, toparlar. Ülkeyi doğusu ile batısı ile, her noktası ile toparlar, kucaklar. Dolayısıyla bugün parlamenter sistemi koalisyonlarla talep edenlerin içerisinde merkez sağ olmamasını ilaveten büyük bir t’ehlike bulunduğuna inanıyorum.” dedi.

Tansu Çiller Yeni parti kuracak mı? Tansu Çiller, kulisleri hareketlendiren parti kuracağı tarafındaki iddialara yönelik: “Şu an öyle bir karar ortamında değilim ancak yaptığım bir teşhis var. Toplum bölünmüş halde. Toplumu kucaklamak lazım. Bunu en iyi yapabilecek girişimin her tarafı kucaklayan bir merkez sağ oluşumu olacağını düşünüyorum. Bunun Türkiye’ye yeniden kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Bu, parti kuracağım manasına gelmiyor ancak bunu teşhis etmem beni düşündürüyor. Bundan ibaret.” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir