6 parti

Financial Times, muhalefetin birleşmesini yorumladı, o partiye ilgi çekti Dün CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi genel başkanlarının bir araya gelmesi milletlararası medyanın da ilgisini çekti… İngiliz Financial Times gazetesi, Ankara’da gerçekleşen “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Sunum ve Tanıtım Toplantısı”nın ayrıntılarını paylaşarak yorumda bulundu.

Financial Times, muhalefetin birleşmesini yorumladı, o partiye ilgi çekti Financial Times muhabiri Laura Pitel imzalı haberde, “Türkiye’de muhalefet Erdoğan’ı yenmek için ‘tarihi’ uyuşmayı tanıttı” başlığını kullanırken, “Çeşitli doğrultulardan meydana gelen birlik senelerce bozulma yaşam sürdüren kurum ve yapıları revizyon vaadinde bulundu” ifadesine yer verdi.

Altı siyasi partinin bir araya gelmesi ile alakalı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nerdeyse 20 senelik iktidarını bitirmek için bir araya geldiler. Toplantıda kritik bir parti olan HDP’nin haricindeki büyük siyasi partilerin önderleri vardı ve onlar Erdoğan’ın rolünü sınırlamaya ve hukuku tekrardan sağlamaya söz verdiler” denildi.

Makalede, “Kılıçdaroğlu ve Akşener de paktta bulunan isimlerdi ve bu Erdoğan’a karşı 5 sene önce bir araya gelmeye başlayan muhalefetin en mühim anıydı” yorumu da yapıldı. Financial Times’taki haberde, “Bu deklarasyon, çoğalan enflasyon nedeniyle ekonomik krizden büyülenen halkta memnuniyetsizliğin oluştuğu ve Erdoğan ve AKP’ye desteğin eridiği bir devrede geldi” denildi.

HDP’YE DİKKAT ÇEKTİLER Makalede, “Uzmanlar, muhalefetin seçmeni ekonomiyi düzelteceğine ikna etmesi gerekliliğini söylüyor. Birlik gösterisine karşın, muhalefetin ortak aday olarak kimi çıkaracağı üstünde stres devam etmekte” yorumu yapıldı.

Financial Times’ın kapsamlı haberi ise, “Pazartesi günkü faaliyette ilgi çeken bir kusur HDP’ydi. Ülkenin Kürt nüfusuyla kuvvetli bir bağı olan solcu parti, Türkiye’nin 2019’daki milletin seçimlerde muhalefetin kritik kentlerini ele geçirmesine yardımı olmuştu. Partinin seçmeni, Erdoğan’ı yenme mevzusu ile alakalı kritik bir rol üstlenecek ama muhalefette resmi vazife alma mevzusu ile alakalı çok ayrıştırıcı olarak görülüyor” ifadeleriyle sonlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.