anlaştılar

Küçük partilerin ittifak yön vermesine izin verilmeyecek Kılıçdaroğlu ile Akşener görüşmesine dair olarak kulislere yansıyan iki noktaya değinmek istiyorum. İki önderin ittifak ortamında güç birliği yapma kararı aldığı ifade ediliyor. 1-) Millet İttifakı’nın hedeflerini CHP ve İYİ Parti belirleyecek. Küçük partilerin Millet İttifakı’na yön vermesine izin verilmeyecek. Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı, Akşener ‘Başbakan gibi’ yardımcı 2-) İki önderin Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı mevzusu ile alakalı uyuşmaya vardıkları ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı, Meral Akşener fiili başbakanlık görevini yerine getirmek üzere birinci cumhurbaşkanı muavini.

Akşener’in Ekrem İmamoğlu angajmanı ne olacak? Bu konuda biraz ihtiyatlı olmak gerektiğini belirten Abdulkadir Selvi, Akşener’in Ekrem İmamoğlu angajmanına ilgi çekti. İmamoğlu’nu ‘ikinci Fatih’ ilan eden Akşener’in ‘yüzünde Rabbi yessir var’ sözlerini hatırlatan Selvi, “İkincisi ise Akşener’in iddia ettiği bir ölçü var. ‘Seçilecek aday’ olsun diyor” hatırlatması yaptı.

Erdoğan’ın 3. dönem adaylığı çıkışının manası… “Ama bir de açık kapı var. Eğer Kılıçdaroğlu CHP’nin tek adayı olursa, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş CHP engeline takılırlarsa Akşener’in elinde çok çok seçenek kalmaz” diyen Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın 3. dönem adaylığını gündeme getirerek, kendi adaylığını sigortaya almaya dönük bir çıkış yaptığını yazdı. Kılıçdaroğlu’nun “Erken seçim olsun ve Erdoğan karşıma çıksın. Onu sandıkta göndereyim” sözlerini hatırlatan Selvi şu şekilde yazdı:

Bir tek adı Kemal, soyadı Kılıçdaroğlu olsun demediği kalmıştı “Kılıçdaroğlu, şuana kadar cumhurbaşkanı adayının ölçütlerini açıklıyordu. ‘Popstar seçmeyeceğiz’ diyerek İmamoğlu’nun önünü kapatırken, devleti bilmeli, politikadan gelmeli diyerek kendini tarif ediyor idi. Bir tek adı Kemal, soyadı Kılıçdaroğlu olsun demediği kalmıştı. ‘Erdoğan karşıma çıksın’ diyerek onu da ilan etti. Ama bakalım bunu Millet İttifakı önderlerine kabul ettirebilecek mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir