alınmasın diye

‘Türkiye Avrupa Birliği’ne alınmasın diye herşeyi gerçekleştireceğim’ Fransa’da cumhurbaşkanlığı tercihlerinde aday olan isimlerden sağcı Valerie Pecresse, Türkiye ve Erdoğan zıtı açıklama yaptı. Pecresse’in açıklamaları Erdoğan’ın AB’yi eleştirmesinden sonra geldi.

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’ye konuşan merkez sağcı Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı olarak aday gösterilen ve anketlerde Macron’u yakından takip ettiği görülen Valerie Pecresse, Türkiye zıtı açıklama yaptı. “ENTEGRASYON DESTEĞİ GERİ ÇEKİLMELİ” Pecresse, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yeri olmadığını ve Türkiye’nin AB üyeliğine karşı adımlar atacağını dile getiren Pecresse, “Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetine verdiği rastgele bir entegrasyon desteğine karşı çıkılmalı” dedi.

“TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI ÇIKACAĞIM” Pecresse, “Türkiye hükümetinin gözdağı vermesi beni etkilemiyor. Türkiye’nin AB’ye birleşik olmasına karşı çıkacağım. Türkiye’ye şu an verdiği adaylık öncesi yardımları sorgulayacağım” dedi. Fransa ile Yunanistan’ın bir müddet önce Akdeniz için yaptığı işbirliği adımlarını destek verdiğini dile getiren Pecresse, “Türkiye bu işbirliğinin devamlılığı bozacağını söylese de bu gerçeği yansıtmıyor” dedi. ERDOĞAN AB’YE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ Pecresse’in açıklamaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB üyeliği hakkında sözlerinin sonrası geldi. Bir s’avaşın içerisinde olan Ukrayna’nın AB üyelik vakitine dair değerlendirmeler ile alakalı olarak Erdoğan, Avrupa Birliği’ne reaksiyon göstermişti:

“1959-1963, O günden bugüne maalesef Türkiye, Avrupa Birliği’ne kabul edilmedi. Henüz tabii Ukrayna hakkında bir gündem oluştu, Ukrayna’yı Avrupa Birliği’ne alma vakiti… Biz kimseyi tabii ‘Avrupa Birliği’ne alın, almayın’ bu tür bir gayretin içerisine girmeyiz. Biz şahsımızdan sorumluyuz.

Ancak henüz Ukrayna’’yı Avrupa Birliği’ne alma gayretlerini de doğrusu takdirle karşılıyoruz. Bu güzel bir ilerlemedir. Ama bu Avrupa Birliği üyelerine de ben diyorum ki; ‘Acaba Türkiye’yi neden Avrupa Birliği’ne hala alabilmekte kaygı ediyorsunuz, tereddüt ediyorsunuz ya da almıyorsunuz.

‘ NATO mevzusu ile alakalı bizim duruşumuz esasen belli. Biz genişlemesine engelleyen bir ülke değiliz, tam aksine biz NATO’da da genişlemesinin yararlı olacağını bugüne kadar hep savunduk.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.