2.ele yansıma

Rusya-Ukrayna arasında yaşanlar otomobil işi de fazlasıyla zarar gördü. Birçok şirket parça bozukluğu nedeniyle üretimi durdurmak mecburiyetinde kalırken, otomotiv sektöründeki çip probleminin daha da kötüleşerek vasıta maliyetlerini yükseltmesi bekleniyor.

Otomotiv sektörü uzun süredir çip sorunları ile boğuşuyor. Hem de otomotiv sektörü, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir neticesi olarak yeni bir küresel krizin kapılarını araladı. Şimdilerde ise “Çipler için Rusya’dan hiç hammadde gelmekte mi?” sorusu fazlasıyla gündemde. Saim Aşçı, “Asya pazarında, çip yapımcıları, çip üretiminde neon ve C4F6 gibi hayati gazlara seçenekler kullanabilirler. Bu alanda Ukrayna’ya çok az alışkanlık var fakat Ukrayna ABD’nin neon gazı gereksiniminin aşağı yukarı %80’ini karşılıyor” dedi.

Aşçı, Rusya’nın çelik sektörünün en mühim yapımcılarınden biri bulunduğunu vurgulayarak, “Bu işlemler esnasında meydana çıkan gazları komşusu olan Ukrayna’ya aktarıyor. Ukrayna’daki firmalar neon ve alakalı gazları almak amacıyla limandaki belirli tesislerde ayrıştırıp saflaştırıyor.

2014 senesinde Kırım’ın işgali ile benzer bir kriz yaşandı ve çip sektörü zorlandı. Rusya buradaki tesislerine ve altyapısına zarar verirse ya da çip üretimini durdurmaya karar verirse çip bozukluğu daha da büyüyebilir” dedi. Saim Aşçı bu tür bir senaryoda, dünyanın önde gelen çip yapımcıları bir krizle karşı karşıya kalacağını, arzın yetersiz olacağını, ilaveten gecikmeler ve kısmi teslimatlar olacağını da vurguladı.

Saim Aşçı, otomobil arzındaki düşüşün yeterli isteği karşılamaması nedeniyle ARAÇ maliyetlerinin arttığını belirterek, ABD’de yaşanan mali kriz ve enflasyon nedeniyle ikinci el otomobillerde %50, sıfır vasıtalarda ise %12 artış bulunduğunu belirtti

Saim Aşçı çip bozukluğu çözülür ve pazar hareketlenirse ikinci el otomobil fiyatlarının düşeceğine inanıyor

Saim Aşçı, “Yeni vasıta mevcutluk halini fazlasıyla etkileyen çip bozukluğu neticesinde otomobillerin sayısal değeri artış göstermiyor. İkinci el otomobil pazarsında sıfıra yakın fiyatlar bulmak mümkün. Sonuç olarak, bunun direk bir etkileri bulunduğu neticesine varabiliriz” dedi. Çip bozukluğu çözülür ve pazar hareketlenirse ikinci el fiyatlarının düşeceğine inanan Aşçı, yakın ileride bu tür bir düşüşü öngörmenin ise imkânsız olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir