sığınmacı

Rusya ve Ukrayna arasındaki muhabereden kaçmaya çalışan siviller, yakındaki ülkelere sığınıyor. Savaş nedeniyle bölgeden 1,5 milyona yakın göç dalgası beklenirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu ana kadar Türkiye’ye gelen Ukraynalı Sığınmacı sayısını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da ‘Başkent Trabzon Dernekleri Federasyonu 2’nci Olağanüstü Genel Kurulu’na katıldı. Burada konuşan Bakan Soylu Avrupa’nın ABD’nin vagonu olmaktan diğer bir özelliği olmadığını söyledi.

Avrupa’nın kendi kendisine hareket etme kabiliyetinin olmadığını bildiren Soylu, “İstiyorlar ki; Türkiye ayağa kalkmasın, Türkiye ayakta durmasın, Türkiye bir ses söylemesin, Türkiye etrafındaki coğrafyayı uyandırmasın, haksızlıklara itiraz etmesin. Sayın Cumhurdiğernı’mız ‘Dünya 5’ten büyüktür’ dedi, doğru. Peki, bunu ‘Birleşmiş Milletler’de güzel bir cümle kurayım’ diye mi söyledi, hayır. Dünyanın beşten büyük olduğu, Rusya ile Ukrayna arasındaki harpta çok net bir şekilde gözükmektedir” dedi.

“UKRAYNALI SIĞINMACI SAYISI 20 BİNİ AŞTI”

Ukrayna’daki harp nedeniyle başlayan göç hareketliliğine de değinen Bakan Soylu, “Hani emniyet konseyiniz. Hadi çözün bakalım bu meseleyi. Yıllardan beri bizi terörün, milyonlarca göçün yanı başında bırakanlar, hadi hareket edin şimdi. Orada çoluk, çocuk, bayan hep birlikte bir diğer ülkeden bir diğer ülkeye geçiyorlar. 1,5 milyonu aşan bir göçten bahsediliyor. Bize de üçüncü ülkelerden olmak kaydıyla bugün itibarıyla gelen Ukraynalı adedi 20 bini aştı. Başımızın üstünde yerleri var. Elimizden geleni yapıyoruz. Misafirperverliğimizi en üst civarda gösteriyoruz. Sarı saçlı, mavi gözlü, yeşil gözlü; ırklara yönelik bir fark yapmayız. Müslümanız, dünyanın neresinde olursa olsun, mağdura sahip çıkarız” dedi.

Bakan Soylu, tedarik zincirinde pandemi devresi dahil olmak üzere hiçbir sorun yaşanmadığını söyleyerek, “Şimdi güya bir besin ürününde ‘eksiklik olacak’ diye sosyal medyada tahrik ederek, insanları marketlere dökmeye çalışarak, Türkiye içinde bir şeyi ilerletmek istiyorlar. Tarım Bakanımız açıklama yaptı. Öyle bir eksikliğimiz söz konusu değildir, Allah’a şükürler olsun.

Türkiye’nin bu konularda rastgele bir eksikliği söz hususu değildir. Bu hususta arkadaşlarımız sosyal medyada bu manipülasyonları yapanların ya da yalnızca sosyal medya değil; gerçeklikte bu manipülasyonları yapanlara gerekli tespitleri yapıp, cezaları vermekten imtina etmezler. Bu işler basit işler değil. Kimseye milletimizin rahatını bozup, kamu düzenini bozdurmaya yönelik ismim attırmayız. Onun amacıyla arkadaşlarımız işlerin başındalar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir