ittifak anketi

ASAL’ın son seçim anketinde çarpıcı sonuçlar: 6 partinin toplam oy oranı… ASAL Araştırma Şirketi, CHP ve İYİ Parti’den meydana gelen Millet İttifakı’nın Saadet Partisi, Deva Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin de katılımı durumunda 6 partiden oluşacak bu ittifaka seçmenlerin oy verip vermeyeceğini sordu.

Ankete göre, iştirakçilerin yüzde 43’ü söz konusu ittifaka oy vermeyeceğini, yüzde 39,2’si ise oy vereceğini belirtiyor. ASAL Araştırma Şirketi, Mart ayı ortamında İstanbul’da gerçekleştirdikleri son seçim anketinde Millet İttifakı’nın Saadet Partisi, Deva Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin de katılımı durumunda 6 partiden oluşacak bu ittifaka seçmenlerin bakış açılarını sordu.

Ankette katılımcılara, “Bu pazar bir ulusvekili seçimi olsa CHP ve İYİ Parti’den meydana gelen ulus ittifakının genişleyerek Saadet Partisi, Deva Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti dahil 6 partiden oluşması halde bu ittifaka oy sunar misiniz?” sorusu yönetildi. Ankete göre, iştirakçilerin yüzde 43’ü söz konusu ittifaka oy vermeyeceğini, yüzde 39,2’si ise oy vereceğini belirtiyor. Oy verip vermeme konusu ile ilgili kararsız kalanların oranının ise yüzde 17,8 çıktığı kaydedildi.

“BU PAZAR SEÇİM OLSA” Ankette, “Bu Pazar İstanbul’da Milletvekili Genel Seçimleri yapılsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna CHP cevabı verenlerin yüzde 12,3’ü, İYİ Parti cevabı verenlerin yüzde 9,5’i, HDP cevabı verenlerin yüzde 46,5’i Millet İttifakının 6 partiden oluşması halde bu ittifaka oy vermeyeceklerini belirtiyorlar.

Ankete göre, Siyasi parti tercihlerine göre dağılımda katılımcılardan söz konusu ittifaka Saadet Partililerin yüzde 42,5’i, Deva Partililerin yüzde 23,6’sı, Gelecek Partililerin yüzde 24’ü, Demokrat Partililerin yüzde 22’si, Kararsız ve hiçbiri cevabı verenlerin ise yüzde 56,9’u oy vermeyeceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir