Onu istiyor

Türkiye’ye 10 milyar dolarlık yatırım yapan Birleşik Arap Emirlikleri’nin, ASELSAN’a ortak olmak istediği iddia edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Şeyh Nahyan, dün Ankara’yı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la resmi temaslarda bulunan Nahyan’ın Türkiye’ye doğrudan yatırım yapacağı haberi, dolarda kısa süreli bir düşüş yaşanmasına sebep olmuştu.

Ekonomist ve gazeteci Emin Çapa, Halk TV’de yayınlanan Sözüm Var programının konuğuydu. Programda Şeyh Nahyan’ın ziyaretini değerlendiren Çapa, ziyarete ilişkin kulislerde dolaşan söylentileri aktardı.

“ASELSAN’I İSTİYOR”
Çapa, BAE Veliaht Prensi Şeyh Nahyan’ın, Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybından yararlanmak istediğini belirtti.

Nahyan’ın bu çerçevede, Türk Savunma Sanayisi’nin en önemli yapı taşlarından olan ASELSAN şirketinin hisselerini alarak ortak olmak istediğini öne süren Çapa, iktidarın ekonomi politikasına tepki gösterdi.

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, BAE’de, IGG ile Aselsan arasında bir ortak girişim şirketi kurulmasına yönelik anlaşma imzalandığı, kurulacak şirketin yüzde 49 hissesinin Aselsan’a, yüzde 51 hissesinin IGG firmasına ait olacağı belirtildi.

Şirketin 2011 yılının ilk yarısında faaliyete geçeceği dile getirilen açıklamada, kurulan ortak girişim şirketinin BAE ve Körfez ülkeleri ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırılacağı kaydedildi.

KAP’ta yayımlanan ikinci özel durum açıklaması ile Aselsan, Kazakistan’da, yüzde 50’si Kazakistan Engineering Firmasına, yüzde 49’u Aselsan’a ve yüzde 1’i Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na ait olmak üzere bir ortak girişim şirketi kurulmasına yönelik anlaşma imzalandığını duyurdu.
Açıklamada, “Şirketin 2012 yılı başında üretim faaliyetine başlaması hedeflenmektedir. Kurulan ortak girişim şirketi Kazakistan’ın ve bölge ülkelerinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırılacaktır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir