2008 öncesi sgk’lı emeklilik

2008 yılından önce sigorta girişli olarak çalışma hayatına başlayan vatandaşların, erken yaşta emekli olabilmesi mümkün. İşte detaylar…

Erken yaşta emekli olmak isteyen vatandaşlar için kritik nokta 1 Ekim 2008 tarihi olarak gösteriliyor. Belirtilen tarihten önce sigortalı olarak çalışma hayatına başlayan kişiler, hangi kurum üzerinden prim ödemeye başladıysa, ilgili kurumdan emekli olabiliyor.

SON 7 YIL ÖNEM ARZ EDİYOR1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olarak çalışma hayatına başlayan kişilerin emekli olacakları kurumlar ve aylık maaş tutarları son 7 yıla bakılarak hesaplanıyor. Son 7 yıl içerisinde yapılan prim ödemelerinin, hangi kurum üzerinden yapıldığına bakılarak kişilerin emekli olabilecekleri kurumlar belirleniyor.

1 EKİM 2008 TARİHİNİN ÖNEMİ NEDİR?Belirtilen tarihten önce sigortalı olarak çalışma hayatına başlayan kişilerin son 7 yıllık prim ödeme süreleri içerisindeki 3.5 yıla bakılıyor. Yapılan prim ödemelerinin, yapıldığı kurum dikkate alınarak emeklilik hesapları yapılıyor. 1 Ekim 2008’den önce sigortalı olarak çalışmaya başlayanların emeklilik hakkını alabildikleri tarihten sonrada sigortalı olarak çalışabilmeleri mümkün kılınıyor.

Emekli aylığı almaya başlayan kişiler, Sosyal Güvenlik Destek Primi almaya da devam ediyor. Ancak 2008 yılından sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişiler, emekli oldukları taktirde maaşlarına ilave olarak yapılacak prim ödemeleri, maaşları üzerinden kesiliyor.1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olarak çalışma hayatına başlayan kişiler emekli olabilmek için 7000 gün prim ödüyor. Ancak belirtilen tarihten sonra sigortalı olanların emekli olabilmeleri için 7200 günlük prim ödemesi yapması gerekiyor.

1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-Kur kolu üzerinden sigorta başlangıcı yapan kişilerin son 7 yıl içerisindeki sigorta sürelerinden 3.5 yılını SSK prim ödemesi ile geçirmesi durumunda; SSK’dan emekli olma hakkı kazanabiliyor. Ancak 2008 yılından sonra Bağ-Kur üzerinden emekli olan kişilerin aldıkları emekli aylıkları SSK kolundan emekli aylığı alan kişilerin aylıklarından çok daha düşüktür. İki emekli aylığı arasında yaklaşık olarak 300 liralık fark bulunmakta.

ENGELLİ VATANDAŞLAR ERKEN YAŞTA EMEKLİ OLABİLİYOR2008 yılı öncesi sigortalı olarak çalışma hayatına başlayan engelli vatandaşlarda şartlara uymaları durumunda erken yaşta emekli olabiliyor. Engelli vatandaşlarda erken yaşta emekli olabilmeleri için aranan en önemli şart 3600 günlük prim ödemesinin yapılmış olması.

1991 tarihinden önce sigortalı olarak çalışma hayatına başlayan vatandaşlar da 3600 günlük prim ödemeleri yapmaları halinde erken emekliliğe hak kazanabiliyor. Ancak, 1992 ile 1994 tarihleri arasındaki engelli vatandaşlar 3760 gün, 1997 ile 2000 tarihleri arasında çalışma hayatına başlayan engelli vatandaşlar 4080 gün, 2003 ile 2008 tarihleri arasında çalışma hayatına başlayan emekli vatandaşlar ise 4400 gün prim ödemesi yapmak zorunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.