Birleşiyoruz

Dağlık Karabağ’da, Türkiye’nin de desteğiyle Ermenistan’ı bozguna uğratan Azerbaycan, operasyonlar sonrası düzenlenen müzakerelerde Ermenistan’dan talep ettiği Nahçıvan koridoru hayata geçiriliyor.

Yıllarca hayali kurulan projenin 37 kilometrelik hattı Ermenistan sınırları içerisinde yer alıyordu. Ermenistan’ın sorun çıkarması sebebiyle askıya alınan proje, Ermenistan’ın müzakereler sonucunda geri adım atmasıyla hayata geçiriliyor. Türk iş dünyası da projenin gerçekleşecek olmasından ötürü heyecanlı. Nahçivan koridoru ile birlikte uygun fiyatlarla ihracat ve ithalat gerçekleştirilebilecek. Ayrıca doğalgaz alımı da kolaylaşacak. Bütünüyle birlikte ekonominin canlanacağı tahmin ediliyor.

PAŞİNYAN AÇIKLADI


Nahçivan koridoru projesine karşı çıkan ancak müzakereler sonucunda geri adım atarak projenin hayata geçirilmesini kabul eden Ermenistan Başbakanı Paşinyan, projeyle birlikte Ermenistan’la Türkiye arasındaki ikili ilişkilerinde kuvvetlenebileceğini belirtti. Paşinyan yaptığı açıklamada, “Bu, Azerbaycan toprakları üzerinden Rusya ile kara yolu ve demir yolu bağlantısı, İran ile demir yolu bağlantısı sağlayacağımız anlamına geliyor. Azerbaycan da Nahçıvan ile bizim topraklarımız üzerinden demir yolu ve kara yolu bağlantısı sağlayacak.” dedi.

İŞ DÜNYASI HEYECANLI
Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte yalnızca Türkiye ile Azerbaycan karadan birleşmiş olmayacak. İhracat ve ithalat gelişecek, ekonomiler canlanacak. Ucuz fiyatla ürün temini mümkün kılınacak. Ayrıca doğalgazın alımı da kolaylaşacak. Konuya ilişkin olarak MÜSİAD Konya Şube Başkanı Mehmet Hilmi Kağnıcı, “Nahçıvan koridoru açılması durumunda hem Azerbaycan’a hem Azerbaycan üzerinden diğer Kafkas ülkelerine, Türk Cumhuriyetlerine ulaşımımız kolaylaşacak. Bu da çok daha rahat ticaret yapabilmemizi sağlayacaktır.” diyerek konuştu.

Açılacak koridor ile birlikte Azerbaycan’la olan ticaretin gelişeceğine değinen Kağnıcı, “Azerbaycan ile şu anda ticaretimizin ya da ihracatımızın düşük rakamlarda kalmasının en büyük sebebi aramızda direk geçebileceğimiz bir kara yolu hattının olmaması. Eğer Nahçıvan koridoru açılması durumunda hem Azerbaycan’a hem Azerbaycan üzerinden diğer Kafkas ülkelerine, Türk Cumhuriyetlerine ulaşımımız kolaylaşacak. Bu koridor çok daha rahat ve avantajlı ticaret yapabilmemizi sağlayacaktır. Bu kapı açılırsa amacımız buradan Kafkaslara da inmektir. Orada çok daha büyük bir pazar var. Oradan alacaklarımız, oraya satacaklarımız var. Gıda ve tarım ürünlerinde o bölgede çok cazip ürünler var. Bu ilişkilerin artması hem aldığımız ürünlerin daha uygun şartlarda ulaşılabilir olmasını sağlayacak, hem de ürettiğimiz ürünleri daha iyi sunabileceğimiz pazarlar oluşacaktır.” ifadelerine yer verdi.

MALİYETLER AZALACAK
Azerbaycan’ın, açılışı planlanan koridorla lojistik maliyetlerini büyük seviyede azaltacağı belirtiliyor. Nahçivan koridoruyla birlikte Avrupa’ya lojistiği kolaylaşacak olan Azerbaycan, havayolu dışında herhangi bir alternatifi bulunmadığı için oldukça masraflı yapıyordu. Koridorla birlikte Azerbaycan’ın lojistik maliyeti azalacak. Aynı zamanda koridorla birlikte turist sayılarında da artış bekleniyor. Ulaşım kolaylaşacağı için Azerbaycan’ında Türkiye’nin de turist kazanabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir