putin’in önünde duruyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.Erdoğan ile Putin görüşmesinde, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek hususlar ele alındı.Görüşmede, Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan gelişmeler ile Suriye, Libya ve Ukrayna başta olmak üzere bölgesel konular da değerlendirildi.

Bölgesel konuların yanı sıra Ukrayna tarafından satın alınan Bayraktar SİHA’ları da gündeme geldi.”SİHA’LARLA PROVOKLATİF EYLEMLERE GİRİŞİYORLAR”

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Ukrayna’yı ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı güçlere karşı “Bayraktar silahlı insansız hava araçlarının kullanılması” gibi “provokatif” askeri eylemlere girişmekle suçladı. Putin, SİHA’ların Kiev’e tedarik edilmesi mevzusuyla ilgili duyduğu rahatsızlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletti.


KREMLİN: SİHA’LARIN KULLANILMASINDAN RAHATSIZIZ Öte yandan Ukrayna, ekim ayında Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA’larını ilk kez ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara karşı kullandığını resmen açıklamış, bu açıklama Rusya’da rahatsızlık yaratmıştı.


ÇAVUŞOĞLU: UKRAYNA’YA SİHA SATTIK DİYE SUÇLANAMAYIZ G20 Zirvesi kapsamında Roma’da Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşen Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya tarafından açıklamaların arttığı o dönemde, “Ukrayna’ya SİHA sattık diye *” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir