dev tesis

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte milyonlarca dolar yatırımla yapımı tamamlanan tesisin açılışı bugün gerçekleşecek. Siirt’e yapılan projeyle birlikte Türkiye’nin yüzde 40 ihtiyacı karşılanacak. SİİRT’E YAPILAN YATIRIMLAR FAALİYETE GEÇECEKYapılacak törenle birlikte yalnızca tesis değil, Siirt-Eruh karayolunda bulunan Zarova Çayı üzerine yapımı tamamlanan Zarova Köprüsü, Millet Bahçesi, Şirvan Barajı ve HES, Lineer Metal AŞ tarafınca Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde Türkiye-Katar ortaklığıyla yapılan 102 milyon dolarlık yatırımın karşılığıyla hayata geçirilecek

Türkiye’nin ilk Çinko İzabe Tesisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde düzenlenecek törenlerle birlikte toplamda 72 kamu ve 3 özel yatırım faaliyete geçirilecek.

TÜRKİYE’NİN İLKİ OLACAK Katar ile ortaklaşa olarak kurulan tesis Türkiye’nin ilki olacak. Yaklaşık 102 milyon dolar yatırım yapılan tesisle birlikte Türkiye’nin yıllık 300 bin ton ithal ettiği çinko ihtiyacının yüzde 40’ı karşılanacak. Türkiye’nin ilk çinko metal külçelerini üretecek tesiste, 90 bin ton üretim yapılacak.

‘DEĞERLİ ÜRÜNE DÖNÜŞECEK’ Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise tesisle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, “Yıllardır maden olarak yurtdışını satılan Hakkarimizin çinko cevheri artık katma değerli ürüne dönüşecek.” ifadelerine yer verdi.

DEV İSTİHDAM DESTEĞİMilyonlarca dolarlık yatırımla birlikte bölgede istihdam sağlanacak. 3 bin personelin çalışacağı tesis için bölge halkı heyecanlı. Bölgede tesisle birlikte istihdamın sağlanacağını ve 3 bin kişinin çalışma hayatına katılacağını belirten Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, “Bu yatırımın tamamlayıcı yatırımları var. Aynı zamanda sülfürik asit kurşun fabrikası ve kireç fabrikası tamamlayıcı yatırımlar olarak gerçekleşecek. Bu çalışmaların da tamamlanmasıyla toplam 250 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.