poşet ücreti iadesi

Çevrenin korunmasına yönelik oluşturulan uygulama kapsamında market alışverişlerinde alınan ürünlerin paketlerini marketlere iade eden müşteriler, ücretlerini geri alabilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çevrenin korunabilmesine yönelik yeni bir uygulama oluşturuldu. Bakanlık, oluşturulan uygulama kapsamında marketlerden alınan ürünlerin ambalaj ve paketlerinin atılmaması ve markete iade edilmesi durumunda ücretinde müşteriye iade edileceğini açıkladı.

SIFIR ATIK PROJESİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde toplanan Bütçe Komisyonu’na sunum gerçekleştiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sıfır Atık Projemiz aldığı uluslararası ödüllerle bugün artık sınırları aşan uluslararası bir projeye dönüşmüş durumdadır. Şu ana kadar 116 bin kurum binamızda sıfır atık sistemini kurduk ve uyguluyoruz.

24.2 milyon ton atığı ekonomimize kazandırdık. 3 milyon ton sera gazı salınımını önledik. 265 milyon ağacımızı kurtardık. Yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 22,4’e çıkardık. 30 milyar liralık ekonomik kazanç sağladık. İnşallah bu hızla atıkların geri kazanım oranını 2023’te yüzde 30’a çıkaracağız.” dedi.

PLASTİK POŞET KULLANIMI AZALDI

2019 yılında alınan karar gereği market alışverişleri sonrası alınan plastik poşetler ücretli hale getirilmişti. Bakan Kurum, uygulamayla birlikte plastik poşet kullanımının yüzde 75 oranında azaldığına değindi. Konuyla ilgili veriler paylaşan Bakan Kurum, “Poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın oluşumunu engelledik. Türkiye Çevre Ajansı’mız ile depozito yönetim sistemini kuruyoruz. Online merkezi veri sistemini ve internet bağlantılı depozito iade makinalarımızı hazırlıyoruz. Uygulamayı 2022 Ocak ayı itibarıyla başlatacağız. Ekonomimize yıllık 4 milyar lira katkı ile on binlerce vatandaşımıza istihdam sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir