şahin ve türeci

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak dünyaya yayılan ve etkisini halen daha sürdüren Covid-19’a karşı, geliştirilen en etkili aşının üreticileri Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den önemli açıklamalar geldi.

İngiliz Times gazetesine verdikleri röportajda Covid-19 ve Omicron varyantına ilişkin açıklamalar yapan ve önemli bilgiler veren bilim insanları, hastalığın ilk ortaya çıktığı dönemden bu yana etkisini sürdürdüğünü ancak şu an için rahat bir konumda olunduğunu vurguladı.

‘HEDEFİMİZE ULAŞTIK DEMEDİK’

Özlem Türeci, geliştirilen aşının Omicron varyantı için etkili olmadığını belirtti. Türeci, “Biz asla görevimiz tamamlandı veya hedefimize ulaştık demedik. Virüsün sonsuza dek nasıl bir evrim geçireceğini öngöremezdik. Omicron varyantını öğrenince şaşırmadık.” dedi. Türeci yeni varyantla ilgili aşı geliştirmek için çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

‘VİRÜSLE YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’Uğur Şahin ise virüsle yaşamanın artık yeni bir normal olduğunu belirtti. Şahin, “Ben de şaşırmadım. Omicron, Alfa ve Beta varyantıyla kıyaslayınca çok daha farklı bir hikaye ve daha çok endişe verdi. Biz, virüsle yaşamaya devam edeceğimizi ve bunun yeni normal olduğunu söyledik. Ve şimdi bu yeni normali yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘RAHAT KONUMDAYIZ’Geliştirilen yeni cihazların ve aşıların olduğuna değinen Şahin, “Azalmış koruma oranının hiç korumadan daha iyi olduğunu hatırlamak gerek. Bu hastalık artık korkutucu değil. Elimizde yaşlılarımızı kaybetmeyi büyük ölçüde azaltacak bir alet var. Güvendeyiz diyemem fakat çok daha rahat bir konumdayız” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir