gençlerin emeklilik primi

Milyonlarca gence müjdeli haber verildi. Üniversitede okuyan gençlere iş fırsatı yaratacak, SGK, kıdem tazminatı gibi haklarını güvenceye alacak uygulama başlatılıyor.

Üniversiteli gençlerin istihdamını kolaylaştıracak uygulamak yakında devreye girecek. Tam zamanlı çalışmadan, yarı zamanlı çalışmaya geçiş yapan çalışanlar için gelir vergisi istisnası da gündeme alındı. Devlet, yarı zamanlı çalışmaya geçenlerin arta kalan bakiye gün sayısı kadar emeklilik primi ödeyecek.

YENİ ÇALIŞMA MODELİ GÜNDEMDE
Yeni yıla girilmeden önce hayata geçirilmesi planlanan yeni çalışma modeline göre yarı zamanlı çalışan kişiler eksik günlerini isteğe bağlı şekilde ödeyecek. Yarı zamanlı çalışmak isteyenlerin hem kamu, hem de özel sektörde istihdam sağlamaları kolaylaşacak.

GELİR VERGİSİ İSTİSNASI
Tam zamanlı çalışma tipinden, yarı zamanlı çalışma tipine geçiş yapan çalışanlar için gelir vergisi istisnası getirileceği belirtiliyor. Ek olarak yarı zamanlı çalışan personellerin, arta kalan bakiyelerindeki gün sayısı kadar emeklilik primlerinin ödeneceği de belirtiliyor.

YARI ZAMANLI ÇALIŞANLARIN HAKLARI GÜVENCEYE ALINACAK
Birçok iş yerinde part-time olarak belirtilen, haftalık 30 saat veya daha aşağısındaki çalışma şekli için belirtilen yarı zamanlı çalışma tipine düzenleme getiriliyor. Getirilecek düzenleme ile birlikte yarı zamanlı çalışanların hakları güvence altına alınacak. Eski düzene göre yarı zamanlı çalışanlara sigorta yapılma zorunluluğu bulunmuyordu. Ayrıca yıllık izin konusunda da 10 gün çalışan bir yarı zamanlı çalışan için 5 günlük izin hakkı bulunuyordu. Yeni çalışma modeliyle birlikte yıllık izinlerde çalışanların haklarına yönelik belirlenecek.

Ayrıca yeni çalışma modeliyle birlikte üniversitede okuyan gençlerin kamuda yarı zamanlı olarak çalışabilmesi mümkün kılınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.