ehliyet alacaklar

Pasaport, sürücü belgesi gibi belgelere yeni yılda düzenleme getiriliyor. Düzenlemeyle birlikte belgelerin harç ücretlerinde artış yaşanacak. Tapu harcı ödemelerine de zam yapılacak. Yapılacak düzenlemeyle birlikte 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla zamlar geçerli olmaya başlayacak.

PASAPORT, SÜRÜCÜ BELGESİ GİBİ EVRAKLARA ZAM YAPILACAK
Yeni yılla birlikte pasaport, sürücü belgesi gibi belgelere ve tapu harcı ödemelerine zam yapılacak. Pasaport belgesinin 6 aylık bedeli 2021 yılı itibarıyla 227 lira iken 2022 yılında ücretin 310 liraya yükseltileceği belirtildi. A sınıfı ehliyetin de 2021 yılındaki bedeli 271 lira iken yeni yılla birlikte bu fiyat 369 liraya yükselecek. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlenen fiyatlara indirim yapma hakkı bulunuyor.

YÜZDE 36’LIK ZAM KESİNLEŞTİ
Pasaport ve sürücü belgesi için Resmi Gazete’de yeni yılda yüzde 36’lık zam yapılacağı açıklandı. Resmi Gazete’deki açıklamayla birlikte ilgili belgelere yapılacak zam oranı kesinleşti. TÜİK tarafından açıklanan ÜFE değeri, belgelere yapılacak zam oranını; vergi, harç ve ceza miktarlarının belirlenmesinde kullanılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belirlenen tutarlara yüzde 50 indirim veya zam yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir