kurun seyri

Özellikle son bir buçuk aylık süreçte hızla yükselen kur fiyatları hayat pahalılığının artmasına sebep olmuş, vatandaşı zor durumda bırakmıştı. Dolar kuru dün sabah saatlerinde 18 lira seviyelerine kadar tırmanırken, euro 20 lira seviyelerine yükselmişti. Her geçen gün rekor kıran kur fiyatları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı önlem paketi sonrasında hızla düşüş yaşadı.

Kur fiyatlarında yaşanan sert düşüş sonrasında dolar kuru 11 liraya kadar geriledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kararlar sonrasında iç piyasada dalgalanmalar yaşandı.

Yönünü henüz belirlemeyen kur fiyatlarının, hafta içerisinde sabit bir hal alabileceği belirtildi. GÜVEN ORTAMININ OLUŞMASIYLA DAHA DA DÜŞEBİLİRYaşanan dalgalanmalar neticesinde fiyatını 12 lira ile 13 lira arasında sabitlemeye başlayan dolar kurunun güven ortamının oluşmasıyla birlikte daha da gerileyebileceği belirtildi. Gece saatlerinde önce 16 lira seviyelerine yeniden tırmanan, kısa süre içerisinde 12 lira seviyelerine gerileyen dolar, güne 11 lira seviyelerinde başlasa da yeniden yükseliş yaşadı.Açıklanan yeni kararlarla birlikte oluşan güven ortamının sürdürülebilmesi durumunda dolar kurunun direnç noktası olan 11 lira seviyelerine gerileyebileceği tahmin ediliyor.

İHRACATÇILAR İÇİN KUR FİYATI SABİTLENECEK Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni önlem kararlarından birisi de ihracat firmalarını ilgilendiriyor. Merkez Bankası’nın uygulayacağı kararla birlikte dalgalanma halinde olan ve seviyesini henüz belirleyemeyen kur fiyatlarının ihracat firmaları için sabitleneceği ve bu sayede oluşabilecek açığın devlet tarafından karşılanacağı belirtildi.

DOLAR DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ? Alınan bir dizi önlemle birlikte Türk lirası hızla değer kazandı. Önlemler içerisinde vatandaşlar tarafından en fazla dikkat çeken karar kur farkının devlet tarafından hesaplara aktarılacağı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, banka hesaplarında bulunan Türk lirası birikimlerinin mevduat getirisi döviz fiyatlarından fazla ise aradaki farkın devlet tarafından karşılanacağını duyurdu.

YENİ MÜJDELER VERİLECEKEkonomist Adnan Kapıkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı önlem paketinden sonra kur fiyatlarında ciddi düşüş yaşandığını, vatandaşların birikiminde olan dolarlarını bozdurmak için kuyruklar oluşturduğunu belirtti. Kapıkaya, bankaların kur fiyatlarını 1 lira aşağıdan hesapladığını kaydederken; en kısa zamanda fiyatların sabitleneceğini ve verilecek yeni müjdelerle birlikte piyasaların rahatlatacağını aktardı.

9-10 LİRA SEVİYELERİNİ GÖREBİLİR Bir başka ekonomist İslam Memiş ise dolar kurunun destek noktası olan 12 lira 50 kuruş seviyesinin de aşağısına düşerek 12 lira 10 seviyelerini gördüğünü, gerçek değerinin 9 ile 10 lira arasında bir seviyede olduğunu ve dolar kurunun bu seviyelere düşebileceğini aktardı.Ancak FED’in alacağı kararlar doğrultusunda yeniden yükselişler yaşanabileceğini ve kur fiyatlarında dalgalanmaların yaşanabileceğini söyledi.

TL MEVDUATINA KUR FARKI DETAYLARI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk lirasının mevduat getirisinden fazla olması durumunda aradaki farkın devlet tarafından ödeneceğini açıkladı. Ayrıca stopaj vergisinden muaf tutulacak. Alınan başka bir kararda ise ihracat firmaları için kur fiyatları sabitlenecek. Kur fiyatlarının henüz dengelenmemesi sebebiyle ihracatçıların zarar etmesini istemeyen hükümet, ihracatçılar için sabit fiyat kararını uygulamaya alacak.Alınan önlem paketleriyle ilgili detaylar henüz aktarılmazken, önümüzdeki hafta alınan kararlarla ilgili detaylı bilgilerin verileceği ve piyasalarında dengeli bir hal alacağı belirtildi.

DOLAR NE ZAMANA KADAR DÜŞECEK? Dr. Tolga Dağlaroğlu alınan önlemlerin piyasalara olumlu yansıdığını belirtti. Ancak kur fiyatlarının yukarı yönlü hareketinin devam edebileceğini ve seyrin bu yönde olduğunu belirten Dağlaroğlu, ABD Merkez Bankası tarafından açıklanan kararlarla doların yeniden güçlenebileceğini belirtti. Alınan önlemlerin kısa süreçte etkili olacağını ve piyasalardaki olumlu yansımasının süreceğini belirten Dağlaroğlu, alınan önlemlere benzer bir kararın 1967 yılında da uygulandığını fakat yüksek enflasyona etki ettiği için 1972 yılında uygulamadan kaldırıldığını söyledi. Bu sebeple Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınan önlemlerin uzun süreçte ne kadar etkili olabileceğini kestiremediğini belirten Dağlaroğlu, kararların ülke için hayırlı olmasını temenni etti.

Dağlaroğlu, alınan önlemlere ilişkin detayların henüz aktarılmadığını, birçok soru işaretinin bulunduğunu ve soru işaretlerinin giderilmesiyle piyasada güven ortamının oluşturulabileceğini aktardı. Piyasada da güven ortamının oluşması durumunda kur fiyatlarındaki düşüşün sürebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir