100 bin

Artan kur fiyatlarıyla birlikte araç fiyatlarına son bir yıllık dönemde yüksek zamlar uygulandı. Salgın döneminin de etkisiyle yükselen otomobil fiyatları, araç sahibi olmak isteyenlerin hayallerini ertelemelerine sebep oldu.Özellikle son bir buçuk aylık süreçte otomobil fiyatlarına 40 bin liranın üzerinde zam yapıldı. Sıfır otomobil fiyatlarının hızlı yükselişi ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi. Aracını satışa çıkaran ilan sahipleri, sürekli olarak fiyat değişikliğine giderken, birçok ilan sahibi kur fiyatlarındaki dalgalanmadan ötürü aracını satmaktan vazgeçti.

Dolar kurunun yükselişini fırsata çevirmek isteyen bazı ilan sahipleri, fahiş fiyatlar uygulayarak piyasadaki fiyat yükselişine sebep oldu.

Salgın sürecinde Avrupa’da magnezyum tedarikinde problemler ortaya çıktı. Çin ile Avrupa Birliği arasında yaşanan kriz sebebiyle otomobil üreticileri magnezyum tedarikinde sorunlar yaşadı. Otomobil sektöründe üretim durma noktasına gelirken, otomobil fiyatları hızla yükseldi. Bununla birlikte Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok ülkede sıfır araçların sayısı oldukça azaldı.

Artan kur fiyatları sebebiyle otomobil fiyatları hızla yükselen Türkiye’de, Türk lirasının değer kazanmasıyla birlikte ibre ters yönde ilerlemeye başladı. Otomobil sahibi olmak isteyenler, kur fiyatlarının düşüşüyle birlikte indirimler beklerken, markalar indirim duyurularını peş peşe açıklamaya başladı.

Başta Opel, BMW, Peugeot, Citroen gibi dev markalar olmak üzere birçok markada indirim duyuruları yapıldı. Rekabetin artacağı görüşünde olan sektörün önde gelen isimleri, indirimli fiyatları açıklayan markaları diğer markaların da takip edeceğini, piyasadaki fiyatların bu sayede düşeceği öngörüsünde.

İNDİRİMLER PEŞ PEŞE DUYURULDU Opel, Corsa model araçları için yüzde10’luk indirim uyguladı. Marka 395 bin liralık araçların, 359 bin liraya düşürüldüğünü belirtti. Yapılan indirimle birlikte son bir buçuk aylık süreçte yapılan zam böylece geri alınmış oldu. Piyasadaki fiyat düşüşlerine öncü olan Opel’i, Renault takip etti. Clio model araçları için yüzde 20’lik zam uygulayan dev marka, 361 bin liralık araçların fiyatını 247 bin liraya kadar düşürdü.

En fazla araç satışı yapan markalardan birisi olan BMW ise önümüzdeki haftadan itibaren tüm modellerinde indirimler uygulayacağını, yüzde 17’den başlatılacak olan indirimlerin; bazı modellerde yüzde 40’a kadar uygulanabileceğini duyurdu. Piyasadaki diğer markaların da arz talep ilişkisine dayanamayarak indirimler oluşturacağı bekleniyor.

100 BİN LİRAYA VARAN DEV İNDİRİM Kocaeli’de üretim fabrikası bulunan Hyundai ise oluşturduğu dev kampanyayı duyurdu. Marka, sınırlı sayıda otomobilde geçerli olmak üzere 100 bin liralık dev indirim kampanyası oluşturduğunu açıkladı. Hyundai’nin i10 modellerinde ÖTV indirimi uygulandı. Yüzde 80 olarak uygulanan ÖTV, yeni yılla birlikte yüzde 40’a düşürülecek. Kur fiyatlarındaki sert düşüşünde etkisiyle aracın fiyatı 360 bin liradan, 240 bin liraya kadar geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir