2022 emekli aylık

Milyonlarca emekli gözünü aylıklarına yapılacak zamma dikti. Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zamla beklentisi yükselen emekliler, ocak ayında yapılacak zammı heyecanla beklerken emekli aylıklarına yapılması planlanan zam gündemde yer aldı.

Hükümet yetkilileri asgari ücretlilerin mağdur olmaması için yeni formüller geliştirerek, son 50 yılın en yüksek zammını uyguladı. Aynı şekilde emekli vatandaşlarında memnun olmasını isteyen yetkililer, ek zam gibi yeni modeller oluşturarak emekli aylıklarına yüksek oranda zam yapmak istiyor.

Emekli aylıkları 6 aylık periyotlarla yılda iki kez zamlanıyor. Yapılacak zamlar enflasyon oranına göre belirleniyor. TÜİK tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon oranı, emekli aylıklarına yansıtılıyor. Bu yıl için hükümet yetkilileri yeni modeller üzerinde çalışmalarını sürdürürken, emekli aylıklarına yapılacak zammı yüzde 50’nin üzerine çıkarmak istiyor.

YÜZDE 50 ORANINDA ZAM
Emekli aylıklarına yapılacak zam oranlarını son 6 aylık süreçteki enflasyon verileri belirliyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde ocak ile haziran aylarını kapsayacak şekilde açıklanan enflasyon değeri yüzde 8,45 olarak açıklandı. Açıklanan enflasyon değeri emekli aylıklarına yansıtıldı.

2021 yılının ikinci çeyreğinde ise temmuz ile kasım ayları arasındaki enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklanırken, geriye yalnızca aralık ayının enflasyon değeri kaldı. Aralık ayının enflasyon değerinin de açıklanmasıyla emekli aylıklarına yapılacak kesin zam oranı netleşmiş olacak. Hükümet yetkilileri zam oranına ek olarak yeni bir zam daha uygulayarak emekli aylıklarına yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir zam oranı duyurmak istiyor.

TÜİK tarafından son 5 aylık enflasyon verileri açıkladı. Değerler şu şekilde:
Temmuz – yüzde 1,80, Ağustos – yüzde 1,12, Eylül – yüzde 1,25, Ekim – yüzde 2,39, Kasım – yüzde 3,51

Son 5 aylık enflasyon değerlerinin toplamı yüzde 10’u geçiyor. Açıklanan verilere göre emekli aylıklarına ocak ayında en az yüzde 10’luk zam kesinleşmiş oldu. Aralık ayının enflasyonun değeriyle birlikte ocak ayında yapılacak zam netleşmiş olacak.

EN AZ YÜZDE 15
Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları tarafından yapılan anketlerde enflasyonun aralık ayı için yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir değer alacağı sonucu ortaya çıkıyor. Buna göre enflasyonun yüzde 13 ile yüzde 15 arasında bir değerle yılı tamamlaması bekleniyor. Emekli aylıklarına yapılacak zammın en az yüzde 13 olması beklenirken, genel olarak tahmin edilen oran yüzde 16’yı buluyor.

ZAM ORANI YÜKSELTİLECEK
Hükümet yetkilileri ise yapılacak zam oranını yükseltmek için yeni formüller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Enflasyon değerlerinin belirlenmesiyle birlikte yapılacak en az yüzde 13’lük zammın üzerine ek bir zam daha yaparak toplam zammın yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir orana ulaşması hedefleniyor.

Milyonlarca emekli vatandaşın refah seviyesini yükseltmek isteyen hükümet yetkilileri yapılacak zamlarla birlikte en düşük emekli aylığının 2 bin liranın üzerine çıkarılmasını hedefliyor. Ancak bir diğer hedefte emekli aylıklarına getirilecek zammın yüzde 50’ye ulaşması. Buna göre emekli aylıklarına yapılacak yüzde 50’lik zam oranıyla birlikte en düşük emekli aylığı 3 bin liranın üzerine tırmanmış olacak.

2021 yılı itibarıyla en düşük esnaf Bağ Kur emeklisi maaşı 1912 lira, en düşük tarım Bağ Kur emeklisi maaşı 1802 lira; en düşük 2000 öncesi SSK emeklisi maaşı 2624 lira.

EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Emekli aylıklarına yapılacak zam oranının netleşmesi için aralık ayı enflasyon verilerinin yayımlanması bekleniyor. Aralık ayı enflasyon değerlerinin yayımlanmasıyla birlikte yeni yılda emekli aylıklarına yapılacak zam kesinleşmiş olacak. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda 3 Ocak 2022 tarihinde emekli aylıklarıyla birlikte memur aylıklarına yapılacak zammın kesinleşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir