1tl olursa

Doların bir gecede aniden 1 liraya düştüğünü hayal edin. Neler olur hiç düşündünüz mü? Bir döviz kurunun ani bir şekilde düşmesi, bir diğer deyişle Türk Lirası’nın değer kazanmasıyla aniden zengin olur muyuz sizce?Bu ara ülke olarak hepimizin gündemi döviz kurları, hal böyle olunca insanın aklına ilginç sorular geliyor.

Bu sorulardan bir tanesi de 1 Doların 1 lira olması. Ekonomist Enes Özkan, kendisine sorulan bu soruyu herkesin anlayabileceği sadelikte yanıtladı.

Ekonomist Enes Özkan’ın bu konuyla ilgili olarak yorumu şu şekilde: “Baktığımız zaman doların ucuzlaması bizim yurt dışından daha ucuza ürünler almamız anlamına geliyor ve bu, çoğu insan açısından iyi bir şey gibi gözükebilir fakat şöyle de düşünebilirsiniz;

zaten halihazırda bu kadar yüksek dolar seviyesinden anlaşmalar yapmış, ürünler hammaddeler mamuller almış çeşitli firmalar var.

Bunlar bu kadar büyük maliyetle aldıkları şeyleri yine de hemen ucuza satamayacakları için ama piyasada doların düşmesi nedeniyle büyük bir bas görecekleri için büyük ihtimallee birçoğu iflas ederdi.

Birçok bilgisayar tedarikçisi ya da bu iş komponentlerin tedarikçisi de iflas ederdi.” Kısacası bir döviz kurunun birden düşmesi yerine kademeli olarak düşmesi çok daha iyi bir şeydir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir