operatörlere sınırlama

Son dönemde operatör firmaları hakkında artan şikayetler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu harekete geçirdi. Müşterilerin en fazla şikayetçi olduğu konu ise yüksek cayma bedelleri oldu. Genellikle 12 ya da 24 ay olarak taahhüt verilerek uzun süre boyunca GSM operatörüne sabit kalmak zorunda olan müşteriler verilen hizmetin bir süre sonra aksamaya başladığından yakınıyor.

Kalitesiz hizmete karşılık operatörden ayrılmak isteyen müşterilere de yüksek cayma bedelleri yansıtılıyor. Bu noktada vatandaşların şikayetlerini dikkate alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yüksek cayma bedellerini ve beklenenden yüksek gelen faturaları sona erdirecek kararlar almaya hazırlanıyor.

Yüksek Cayma Bedeli ve Beklenenden Yüksek Gelen Fatura
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na en fazla, yüksek cayma bedelleri ve taahhüt verilen pakete ilişkin beklenenden fazla tutarda gelen faturalar hakkında şikayet geliyor. Kurum ise gelen şikayetler üzerine harekete geçti. Şikayetleri değerlendirmeye alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu en geç temmuz ayına kadar problemleri sona erdirecek kararlara imza atacak.

Verilen Hizmetin Kalitesi Düşüyor
Vatandaşlar uzun yıllar boyunca taahhüt vererek bağlı kaldıkları operatörlerin bir süre sonra verdikleri hizmetlerde aksamalar olduğundan yakınıyor. Taahhüt edilen pakette yer alan internetlerin kalitesinin düştüğünü belirten müşteriler sorunlarını operatörlere aktardıklarında ise bir sonuç elde edemediklerini belirtiyorlar. Ayrıca faturalarda paket aşımı olmamasına karşın yüksek tutarlarla karşılaşıldığı iddia ediliyor.

Sözleşmeler Denetlenecek
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ilk olarak müşterilere sunulan sözleşmeleri denetime alacak. Sözleşmeler içerisinde dikkat çekmeyecek şekilde yer alan ve verilecek hizmetin aksamasıyla, yüksek faturalandırmalara sonuç açacak maddeler kaldırılacak.

Çocukların Onayı Kabul Edilmeyecek
Diğer bir sorun ise küçük yaşta cep telefonu kullanan çocukların operatörler tarafından yöneltilen sözleşmelere onay vererek aileleri zor durumda bırakması. Bu duruma yönelikte kararlar alınacağı belirtiliyor. Reşit olmayan kişilerin verecekleri onayların geçersiz olacağı ve operatörlerin çocuk yaştaki müşterilerini mali yükümlülük doğuracak sözleşmeler öneremeyeceği aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir