yeni rakip

Ayçiçek ve zeytinyağına yeni rakip! Artık Türkiye’de de üretiliyor
Özellikle Asya ülkelerinde imal edilen ve çayın tohumuyla üretimi uygulanan tadı ve kıvamı zeytinyağına benzer yağın üretimi Türkiye’de de yapıldı. Özellikle Asya ülkelerinde imal edilen ve çayın tohumuyla üretimi uygulanan tadı ve kıvamı zeytinyağına benzer yağın üretimi Türkiye’de de yapıldı. Rize’de fabrikası tespit edilen Çaykur’un Genel Müdürü Ziya Alim tarafından uygulanan bildirimde yeni yağın ayçiçek ve zeytinyağına rakip olacağı vurgulandı. Alim ilaveten yağın kozmetik pazarında de kullanıldığını, bunun yanında uzak doğu ülkelerinde yemeklerde sıkça yer verildiğini açıkladı.

Çayın tohumuyla elde ettikleri yağ Çin, Japonya, Sri Lanka ve Hindistan’da sıkça tüketiliyor. Yemeklerin yanı sıra kozmetik pazarında de kullanıldığı ve çoğu dünyaca ünlü markanın mamüllerinde bu yağa yer verildiği aktarıldı. Yağın Türkiye’deki üretimini Çaykur üstleniyor. Ar-Ge çalışmalarında sona gelinirken, yağa kaynak olarak Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da yetiştirilen bitkilerin tohumu kullanılıyor. Tohum yağ makinesine atılarak çayın yağa dönüşümüne imkân sağlıyor. ‘Kaliteli Bir Yağ’ Alim mevzu ile alakalı ayrıntıları Milliyet Gazetesi’ne aktardı. Yağın, çay tohumlarından üretildiğine ilgi çeken Alim, Ar-Ge çalışmalarında sona gelindiğini ve imal edilen yağın son derece nitelikli bir yağ bulunduğunu konuştu.

Alim üretime alınan yağın genelde Uzak Doğu kültüründe süregelen bulunduğunu ve Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkelerin mutfaklarında kullanıldığını kayıt etti. Hem de yağın dünyaca ünlü kozmetik markaları yönünden da mamüllerin üretiminde kullanıldığı ifade edildi. Kozmetik Sektöründe Kullanılıyor Alim, yağın mutfaktan ziyade kozmetik pazarında sıklıkla kullanıldığının altını çizdi. Bu sebeple Çaykur’un üretim adımından sonra kozmetik pazarında bir adım atabileceğini altını çizen Alim, yağın cilt sağlığı için ehemmiyetine ilgi çekti. Cildin yağı emdiğini bildiren Alim, böylece cildin gençleşmesini ve ayrıntılı cilt problemlerine çözüm niteliği taşıdığını aktardı.

Çay sektörü içerisinde çok mühim bir hamle bulunduğunu bildiren Alim, istihdam probleminin da böylece çözüme kavuşabileceğini ve bilhassa Karadeniz için çok mühim bir üretim olan çayın değişik bir sektörde daha bölgeye gelir sağlayacağını konuştu. Türkiye’nin de üretim mevzusu ile alakalı son senelerde kusur yaşadığının ehemmiyetini altını çizen Alim, programıyla beraber çayın tohumunun yanı sıra iktisadi manada değişik bir yanıyla daha devlet hazinesine katkıda bulunacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir