balıkçı

Yunan Sahil Güvenliği tarafından tehdit edilen ve gösterdiği cesaretle tüm Türkiye’nin takdirini kazanan Türk balıkçı İlker Özdemir, yaşadıklarını anlattı.

Yunan Sahil Güvenliği, Çanakkale’de Gökçeada ile Semendirek adası arasındaki uluslararası karasularında balık avlayan Türk teknesine müdahale etti.”Yunan denizindesin, tekneyi batırırız” sözleri ile Yunan Sahil Güvenliği tarafından tehdit edilen Türk balıkçının kahramanca mücadelesi gündem oldu. Yunan askerini geri püskürten Türk Balıkçı İlker Özdemir, yaşadıklarını A Haber’e anlattı.

Gökçeada ile Semadirek Adası arasındaki Zürafa kayalığında olta balıkçılığı yapan İlker Özdemir isimli balıkçı teknesiyle uluslararası sularda olmasına rağmen bir süre sonra Yunan Sahil Güvenliği’nin tacizine maruz kaldı.

“CESARETİNİZ VARSA GELİN” Türk teknesinin yanına yaklaşan Yunan botundaki askerler uluslararası karasularında olmasına rağmen “burası Yunan Denizi” diyerek Türk balıkçı teknesini bölgeden uzaklaştırmak istedi. Yunan askerlerinin dakikalarca süren tacizine kahramanca direnen İlker Özdemir, “Burası uluslararası karasuları; cesaretiniz varsa gelin.Müdahale edin, ama siz ancak kaçarsınız, birazdan Türk Sahil Güvenliği gelir arkanıza bile bakmadan kaçarsınız. Siz hep böylesiniz” diyerek Yunan güçlerine kafa tuttu.

TÜRKİYE O BALIKÇIYI KONUŞUYOR O anlar Türk balıkçı teknesindeki kamera tarafından saniye saniye kaydedildi. Türk balıkçının sert çıkışına dayanamayan Yunan sahil güvenliği bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldı. İlker Reis olarak bilinen İlker Özdemir’e görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından destek yağdı. Binlerce kişi Türk balıkçının kahramanca mücadelesini gururla izlediklerini belirtti.

İlker Özdemir sosyal medyada paylaşım rekorları kıran o anları Ahaber’de anlattı. Özdemir “Ben de seyrediyorum çok gururlanıyorum. Herkes yanımızda oldu, herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. İlker Özdemir yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Sabah 05.00’da denize çıktık. Biz balıkçıyız zaten Zürafa Kayalığı’nda avlanıyorduk o gün… Avlanma esnasında Yunan botu geldi. İlk geldiğinde bottan lastikleri indirdiler. Aborda olun diye biz şaşırdık tabi. Tepki gösterdik. Sonra olaylar şiddetlendi.

HAKSIZ OLDUKLARI İÇİN GİTMEK ZORUNDA KALDILAR ‘Burası Yunan suları’ diye bağırdıklarında biz de tepki gösterdik. Buranın ne olduğunu ben biliyorum. Anlatmaktaki amacımız da buydu. Burası 6 bin 300 mil, ululsararası sularda…Yunanistan ile anlaşma var. 6 mil haricindeki yerlerde biz avcılık yapabiliyoruz. Onlar da avcılık yapıyordu o esnada. Yunanistan’da yıllardır Zürafa Kayalığı’nı da kendilerine dahil edip o bölgeden de 6 mil kazanma mücadelesi var. Biz bunu biliyoruz. İnsanlara da bunu anlatalım dedik. Bize fazla tepki gösterince kayırsız kalamadık. Haksız oldukları için gitmek zorunda kaldılar. Sahil Güvenliklerimizi arayabilirdik. Kaçtıklarını görünce arama gereği duymadık. Nitekim arasaydık hemen gelirlerdi, hep bölye oldu.

DİPLERE BLOK BETONLAR ATMIŞLAR Bu olay Akdeniz’den beri geliyor, duyuyoruz. Bizim bulunduğumuz yerin stratejik bir durumu var. Oraya çakar koymuşlar ama o çakarı kendilerine eklemek için diplere blok betonlar atmışlar. Bunlar görülmüyor.

DAHA ÖNCE S’iLAH ÇEKTİLER Daha önce s’ilah da çektiler bana o zaman Sahil Güvenliği aradık hemen geldiler. Hiçbir zaman karşımızda duramadılar kaçtılar. Amaçları bizi sindirmek, balıkçıları kaçırmak bu alanları kullanmak. Biz hep karşı geldik bölye de devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir