yerli otomuz

TOGG yerli otomobil son dakika haberleri… TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, çarpışma testleri devam eden yerli otomobilin seri üretimine 2022 sonuna doğru başlamayı planladıklarını konuştu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) yapısında hazırlanan Kriter dergisinin şubat adedinde, verilen röportajda yerli otomobil TOGG’a dair de mühim açıklama yaptı. Türkiye’nin Otomobili’nin ABD’de katıldığı Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) küresel çapta ses getirdiğini bildiren Varank, TOGG’un seri üretimi noktasında süren çalışmalara dair bilgi verdi.

TOGG ne vakit satışa çıkacak? Bakan Varank, ilk seri üretim aracın 2022 senesinin son çeyreğinde üretim bandından inmesinin planlandığını anımsatarak, “Homologasyon olarak isimlendirilen teknik yeterlilik proseslerinin de tamamlanmasından sonra doğuştan elektrikli C segmentindeki SUV vasıta 2023’ün ilk çeyreğinde ticari olarak satışa çıkar” ifadesini kullandı.

TOGG fiyatı ne kadar? Togg araba fiyatları mevzusu ile ilgili meraklı bir bekleyiş ortamında olan yurtdaşlar, ön sipariş vermek ya da araba çıktığında ilk alanlardan olmak için fiyatı merak ediyor. Togg araba fiyatlarının onun segmentinde yani SUV c segmentindeki vasıtalarla rekabet edebilecek yani onlardan daha uygun fiyatlı olabilecek bir Aralık olacağıdır. TOGG SUV modeli €40.000 olacağı açıklanmıştı.

TOGG SUV fiyatı netlik kazanmasa da yeni kuşak elektrikli SUV modeli için de şirketin CEO’su bir açıklamasında 25.000$ – 30.000 $ civarında başlangıç fiyatının olma ihtimalini dile getirmişti. TOGG Sedan’da 200 ile 3400 beygir kuvveti bulunmakta. 0’dan 100’e 4,8 saniyede çıkan otomobilin 500 km de menzili var. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank fiyatı mevzusu ile ilgili ise “Aracın fiyatı henüzn belli değil. Şunun sözünü sağlıyor dostlar. Araç kendi katagorisinde Türkiye’deki vasıtalarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak” dedi.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Togg’un fiyatına dair bir soru üstüne bunları kayıt etti: “Rekabetçi olabileceğimizi düşünüyoruz. Biz yola çıktığımız andan itibaren 2023’te piyasaya girdiğimizde ülkemizde en çok satılan C segment SUV’ların elektrikli vasıta olmayacağını düşündüğümüzden ötürü samimi yanmalı vasıtalardan piyasa payı almamız gerekliliğini bilerek herşeyleri planladık. Dolayısıyla ‘bu bugünküde şayet C segmentinde bir SUV’un rekabetçiliğiyle rekabet edebilir misiniz’ diye sorarsanız ‘evet, rekabet edebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir