Buraya geliyor

Çip k’rizi ardından yükselen otomobil fiyatları satın almayı zor bir duruma getiriyor. Genellikle Asya sektöründe kuv’vetli bir manzara çizen Tata markası, en çok satan modellerinden biri olan Tiago’yu Türkiye sektöründe satışa sunmaya hazırlanıyor.

Genellikle dünyada yaşanan çip krizi nedeniyle küresel vasıta fiyatlarında ciddi artış yaşandı. Yaşanan bu artış Türkiye piyasalarına da yansıdı.

Otomobil piyasalarındaki yükselişin ardından dünyadaki detaylı araba markalarının Türkiye pazarına gireceğiyle ilgili çoğu söylem meydana çıkmaya başladı. Fiyatlardaki yükseklik seçenek modelleri ve markaları Türkiye’de göreceğimizin bir sinyali olabilir.

Türkiye’deki otomobiller, gerçekte pek çok pazardaki modele göre üst civarda yer alıyor. Yani ülkemizde satılan en ucuz, en boş model bile gerçekte çoksıyla çağdaş diyebiliriz.
Örneğin Asya sektöründe satıştaki otomobilleri göz önüne alırsak, ülkemizdeki otomobillerin onların yanısıra ciddi anlamda Premium katagorisinde yer aldığını görebiliriz.

Ülkemizde ucuz otomobil almanın asli anahtarı da bu haldeki modellerin Türkiye’de satışa çıkması. Eğer bu ucuz modeller Türkiye’de de satışa sunulursa, 250 bin TL altına, sıfır otomobil almamız olası olacaktır.
Basit bir numune verecek olursak, Hyundai ve Tata gibi markaların ucuz modellerinin ülkemizdeki fiyatlarını baz alabiliriz. Şu da bir gerçek. Hyundai, Asya’daki ucuz modellerini ülkemize getirmiyor.

Hindistan’ın önde gelen otomobil üreticilerinden biri olan TATA, ülkemizdeki etkinliğini yükseltmek amacıyla butona bastı. İddialara göre TATA, Tiago modelini Türkiye sektöründe satışa sunmak amacıyla geri sayıma işlemiş durumda.

1199 cc’lik motorla ileriki olan Tiago 72 beygirlik güç üretiyor. 5 koltuk kapasiteli HB modelin mak torku ise 95Nm.Yolcu ve sürücü hava yastığı seçeneğine sahip olan Tata Tiago’da klima da bulunuyor. Klima bile diyoruz zira otomobilin fiyatı çok uygun. Bu otomobil Hindistan’da vergiler dahil 95 bin TL’ye satılıyor.

Gelelim bu otomobilin ülkemizdeki fiyatına…95 bin TL’ye en düşük ÖTV dilimi ve KDV’yi ekleyecek olursak karşımıza 177 bin TL gibi bir fiyat çıkacaktır. Bu fiyatın maksimum etiket olduğunu belirtelim.

lbette Tata’nın bu modeli ülkemize getireceği henüz bir iddiadan ibaret.Bu iddia gerçek olursa Tata Tiago 177 bin TL’lik fiyatıyla segmentinde rakipsiz olabilir.Hali hazırda ülkemizde düşük fiyat aralığına çok çok otomobil kalmadığını düşünürsek, Tata’nın bu hamlesinin çok da mantıksız olmadığını söyleyebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir