toplu para

Milyonları İlgilendiren Haber: Emeklilik Primi Eksik Olana Toplu Para! Yıl ve yaş koşulunu doldurmuş bulunduğu halde primi eksik bulunduğu için emekli olamayanlara toplu para olanağı bulunduğu meydana çıktı. Bunun için SGK’ya istekçe ile başvurmak olası. İşte ayrıntılar.. Her çalışan bir şahsın hayali emekli olmaktır. Ülkemizde ise emekli olmak için sene, yaş ve prim koşullarını doldurmak gerekiyor.

3 koşulu da tamamlayanlar emekli maaşına kavuşabiliyor. Ancak sene ve yaş koşulunu doldurmuş bulunduğu halde primi eksik bulunduğu için emekli olamayan birçok insan var. Bu şahıslara de toplu ödeme olanağı bulunmakta. Bu şahıslar, birikmiş primlerini toptan geri alabiliyor.

ASGARİ ÜCRETİN AYLIK NET TUTARININ ÜÇTE BİRİNDEN AZ OLMASI ŞART 65 yaş aylığı ise, memur maaş kat sayısındaki artışa nazaran her sene Ocak Ayı ve temmuz ayında tekrardan açıklanıyor. 65 yaşını doldurmuş, hiçbir sosyal emniyeti, rastgele bir geliri olmayan şahıslara devlet maaş ödüyor. Emekli maaşı olanlar, nafaka alanlar, dul ve yetim aylığı alanlar, sosyal hizmetlerden harçlık ödeneği alanlar, muhtaçlık sınırının üstünde geliri olanlar yaşlılık aylığından faydalanamıyor. Maaş almak için de şahısın kendisinin ve eşinin şahıs başına düşen ortalama aylık gelirinin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinde minimum olması lazım. Çünkü, 2022 senesi için bu rakam 1.417 lira. Yeni planlama ile 65 aylığı yüzde 31 artarak, 2022’nin temmuz ayına kadar aylık bin 84 lira olarak ödenecek.

ENGELLİ MAAŞLARINA ZAM 2022’de engelli maaşlarınada zam oldu. Engelli yardımından faydalanmak için ise 18 yaşından büyük, 65 yaşından ufak olmak, sosyal emniyet kurumuna bağlı olmamak ve hiçbir gelire sahip olmamak gerekiyor. Ocak Ayı ayından sonra %40-69 arası engelli olanlara ödenen aylık maaş 865 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli olanlara ödenen maaş 1.298 liraya kadar yükseldi. 18 yaşından ufak özel ihtiyaç seviyesi minimum hafif seviyede olan ya da %40 ve üzeri miktarda engelli yakını olanlara ödenen maaş da aylık 865 liraya çıktı. Engelli yardımlarından da sosyal emniyeti olmayan ve hane içerisinde şahıs başına düşen geliri 1.417 liradan az olanlar faydalanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir